Reklama
Reklama

Wysusz, zmiel i wsyp do doniczki. To najlepszy nawóz do roślin za kilka złotych

Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, by zdrowo rosnąć czy kwitnąć. Można wspomagać ich rozwój gotowymi odżywkami, jednak rewelacyjny nawóz można również wykonać samodzielnie w domu. Nie potrwa to długo, a przy tym nie opustoszy portfela. Dzięki tej naturalnej odżywce rośliny doniczkowe wyrosną bujne i mocne.

Lucerna należy do rodziny bobowatych i jest powszechnie kojarzona jako roślina pastewna. Obecnie chętnie uprawia się ją na kiełki, które cechują się dużą zawartością witamin i minerałów. Mogą z nich korzystać nie tylko ludzie, dodając kiełki lucerny do sałatek czy kanapek, ale też rośliny doniczkowe. Wystarczy przygotować domowy nawóz i regularnie go stosować.

Lucerna — skarbnica zdrowia. Co to za roślina?

Lucerna wyróżnia się charakterystycznym smakiem — jest słodko-gorzka, ale jednocześnie orzeźwiająca. Ma prostą, znacznie rozgałęzioną łodygę, podłużne, owalne liście, na szczycie ząbkowane, a także kwiaty w kolorze purpurowym lub fioletowym.

Z wyglądu roślina przypomina koniczynę. Najbardziej ceniona jest jednak pod postacią kiełków, które lądują na stołach, z uwagi na swoje właściwości zdrowotne. Zawierają dużo przyswajalnego białka, kwasy omega-3 i omega-6, witaminę A, K, witaminy z grupy B, a także potas, żelazo, wapń oraz fosfor. Wspomagają pracę układu pokarmowego, są polecane cukrzykom i uznawane za silny antyoksydant. Wpływają też korzystnie na układ krwionośny i odpornościowy.

Kiełki lucerny można z powodzeniem uprawiać w domu, na gazie. Warto to robić, ponieważ możemy nie tylko sami je zjadać, lecz również przygotować z nich domowy nawóz do roślin doniczkowych. Zawierają bowiem potas, mangan, fosfor i krzem, które są niezwykle cenne dla wszystkich roślin.

Czytaj też: Guzmania nie kwitnie? Wystarczy jedna czynność, a obsypie się kwiatami 

Nawóz z kiełków lucerny. Jak go przygotować?

Jak przygotować nawóz z kiełków lucerny? Gotowe kiełki wystarczy wysuszyć - na przykład w suszarce do warzyw i owoców lub na gazie. Następnie trzeba je dokładnie zmiksować na proszek. Gotową odżywką nawozimy rośliny doniczkowe co 2 miesiące. W ten sposób doskonale je odżywimy i wzmocnimy. Staną się piękne i będą jeszcze lepszą ozdobą domu. 

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie