Reklama
Reklama

Guzmania nie kwitnie? Wystarczy jedna czynność, a obsypie się kwiatami

Jest spokrewniona z ananasem jadalnym i wyróżnia się dekoracyjnymi kwiatostanami o jaskrawym zabarwieniu. Może być ono czerwone, żółte, różowe lub pomarańczowe. Guzmania to egzotyczna roślina, chętnie uprawiana w naszych domach, ponieważ potrafi pięknie ozdobić wnętrze. Z uwagi na pochodzenie ma jednak specyficzne wymagania. Dlaczego nie kwitnie i co zrobić, by to zmienić? Podpowiadamy.

Guzmania to popularna roślina z rodziny bromeliowatych. Jest uznawana za doskonałą roślinę doniczkową, z uwagi na dekoracyjne kwiatostany, a konkretnie gwieździsty kwiatostan o intensywnym zabarwieniu, wyrastający ze środka rozety liściowej. To przekształcone liście (podkwiatki) nadają roślinie tak niezwykły wygląd.

W cieplejszym klimacie guzmania jest uprawiana również w ogrodach. W Polsce musi trafić do wnętrza, by móc przetrwać. Nieodpowiednia pielęgnacja może jednak doprowadzić do pogorszenia wyglądu rośliny. Dlaczego guzmania nie kwitnie i jak jej pomóc?

W takich warunkach guzmania nie zakwitnie. Jak właściwie o nią dbać?

Guzmania to urokliwa roślina, której główną ozdobą jest barwny kwiatostan. Nieodpowiednia pielęgnacja może jednak sprawić, że guzmania nie zakwitnie. Powinna to zrobić po około 3 latach uprawy, przy czym jej kwiatostan utrzymuje się bardzo długo — nawet kilka miesięcy. Powodem braku kwitnienia najczęściej jest zbyt małe nasłonecznienie.

Roślina potrzebuje co najmniej 6 godzin światła słonecznego dziennie, by zdrowo rosnąć. Jeśli chcemy, by zakwitła, powinno go być jeszcze więcej — od 8 do 14. Warto pamiętać, że można ją doświetlać zimą przy pomocy specjalnej lampki lub żarówki, przeznaczonej do kwiatów. Lampę włączajmy jednak najpierw na godzinę, potem na dwie, aż stopniowo wydłużymy czas codziennego doświetlania.

Latem z kolei guzmania nie powinna stać na parapecie, by padające na nią światło nie było zbyt intensywne. Potrzebuje bowiem jasnego stanowiska, ale promienie nie powinny na nią padać bezpośrednio.

Czytaj też: Nie tylko pieniążek. Mówią, że te rośliny przyciągają pieniądze i dobrobyt 

Co zrobić, by guzmania zakwitła? O tym trzeba pamiętać

Powodem braku kwiatów u guzmanii może być nie tylko zbyt mała ilość światła, ale też nieodpowiednie odżywianie. Wiosną i latem należy nawozić ją nawozem wieloskładnikowym, stosując małą dawkę co 4-6 tygodni. Trzeba jednak uważać, by jej nie przenawozić, ponieważ nadmiar również może zaszkodzić kwitnieniu. Zwłaszcza gdy odżywiamy roślinę nawozem azotowym, który pobudza wzrost części zielonych.

Kwitnienie guzmanii uzależnione jest także od właściwego podlewania. Trzeba ją podlewać, gdy ziemia w doniczce lekko przeschnie (co najmniej 4 cm od góry) - najlepiej raz na 5-7 dni. Nadmiar wilgoci w ziemi lub zastosowanie nieodpowiedniego podłoża, zatrzymującego wodę także może zaszkodzić roślinie. Ziemia dla guzmanii powinna być raczej luźna, przepuszczalna.

Przyczyną braku kwitnienia może być też niewłaściwa temperatura powietrza. Guzmania powinna stać z daleka od kaloryferów czy nieszczelnych okien. Warunki panujące w pomieszczeniach zimą, w sezonie grzewczym, nie sprzyjają jej kwitnieniu. Najlepsza temperatura dla rośliny to 21-23 stopnie Celsjusza w dzień i 15-18 stopni Celsjusza w nocy. W sezonie grzewczym trzeba również zadbać o wilgotność powietrza. Powinna utrzymywać się na poziomie 50-65%.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe