Reklama
Reklama

Nigdy nie sadź ich obok ogórków. Zniszczą twoje plony szybciej, niż się spodziewasz

Uprawa ogórków cieszy się olbrzymią popularnością. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie powinno się ich sadzić obok niektórych roślin, gdyż mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Jeśli więc marzymy o obfitych plonach, lepiej zawczasu pomyśleć o odpowiednim sąsiedztwie. Czego nie sadzić obok ogórków i z jakiego powodu?

Ogórki to jednoroczne rośliny, należące do rodziny dyniowatych. Nie posiadają zbyt wielu witamin, ale znajdziemy w nich witaminę C i witaminę A, a także wiele minerałów, w tym fosfor, magnez i potas. Ogórki doskonale nawadniają organizm, ponieważ w większości składają się z wody. Są też niskokaloryczne. 

Trudno się dziwić, że tak chętnie po nie sięgamy i równie chętnie uprawiamy je na działkach. Obok niektórych roślin nie powinniśmy jednak ich sadzić, jeśli chcemy uzyskać obfity plon. O jakie rośliny chodzi?

Uprawa ogórków na działce. O czym trzeba pamiętać?

Choć wydaje się, że wszystkie rośliny mogą swobodnie rosnąć obok siebie, w rzeczywistości niektóre z nich są swoimi przeciwnikami. Nawzajem sobie szkodzą, konkurując o składniki pokarmowe, ograniczając swój rozwój i zmniejszając plony. Mogą nawet zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia chorób i pojawienia się szkodników. Warto więc zapewnić ogórkom nie tylko właściwe warunki do uprawy w ogrodzie, ale także odpowiednie towarzystwo.

Warto też wiedzieć, że ogórki są wrażliwe na powtarzanie uprawy w tym samym miejscu. Nie powinno się ich również sadzić po innych roślinach z rodziny dyniowatych. Sprzyja to bowiem akumulacji patogenów w glebie. 

Czytaj też: Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją 

Ogórki a inne rośliny. Tych sąsiadów nie tolerują

Czego nie można sadzić obok ogórków? Najgorsze sąsiedztwo dla nich to niewątpliwie dynia czy cukinia. Uprawy te wzajemnie będą hamować swój wzrost i rozwój, a także zwiększać ryzyko rozwoju groźnych chorób. Nieodpowiednimi sąsiadami dla ogórków będą również ziemniaki, papryki i pomidory. Rośliny te bowiem są podatne na ataki wielu wspólnych patogenów, a ich wzajemna bliskość będzie sprzyjać rozwojowi tych chorób czy pojawieniu się szkodników.

Ogórków nie powinno się sadzić również w pobliżu rzepy czy rzodkiewki. Pozornie rośliny te zadziałają odstraszająco na niektóre szkodniki. W praktyce jednak ich obecność przy ogórkach może negatywnie wpłynąć na ich plonowanie i na jakość samych owoców. 

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby roślin | warzywniak | działka | uprawa roślin