Reklama
Reklama

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Drzewka w ogrodzie nie zawsze rosną tak szybko i gęsto, jak życzyliby sobie tego ich właściciele. Okazuje się jednak, że przyczyna może być dość prozaiczna i pozbycie się konkurencji może znacznie poprawić stan rośliny. Jak dbać o młode drzewka, by zdrowo się rozwijały? Warto posłuchać doświadczonego ogrodnika.

Po posadzeniu w ogrodzie drzewka wielu osobom wydaje się, że bardzo szybko zacznie rosnąć, a wręcz się bujnie rozrastać. Takie oczekiwanie może w efekcie doprowadzić do dużego zaskoczenia i niezadowolenia, gdy roślina wzrasta wolno i niezbyt gęsto. Każde drzewko po posadzeniu w ziemi wymaga jednak szczególnej troski, a jeden drobny błąd może negatywnie wpłynąć na jego rozwój. Czego unikać i jak przyspieszyć wzrost drzewek?

Dlaczego drzewko nie chce rosnąć? Problemem może być trawa

Jeśli posadzone w ogrodzie drzewko nie rośnie, należy uważnie przyjrzeć się jego podstawie. Głównym winowajcą takiej sytuacji najprawdopodobniej jest trawa, która jest dla drzewka sporą konkurencją. W starciu z szybko rosnącą i rozprzestrzeniającą się trawą wzrastające drzewko nie ma żadnych szans. Jeśli pod młodym drzewkiem rośnie trawa, nie będzie ono dobrze wzrastać, z uwagi na brak wystarczającej ilości potrzebnych do zdrowego rozwoju substancji i wody, które są mu zabierane. Lepiej więc pozbyć się trawy spod pnia i jego okolicy.

Podobnego zdania jest popularny TikToker o pseudonimie @dr_ziemia, który podzielił się z internautami obserwacjami dotyczącymi konkurowania trawy z młodymi drzewkami. Jego zdaniem trawę trzeba usunąć spod drzewka, a następnie regularnie je nawozić i podlewać. Dzięki temu zacznie się wreszcie zdrowo rozwijać. 

Czytaj też: Na sadzenie tych kwiatów jest jeszcze za wcześniej. Poczekaj do zimnych ogrodników 

Jak dbać o młode drzewko? O tym należy pamiętać

Kiedy już usuniemy spod pnia drzewka trawę, najlepiej wykonajmy ściółkowanie. W ten sposób zapobiegniemy nie tylko utracie wody, ale też ponownemu pojawieniu się trawy czy chwastów. Najlepiej wykorzystać w tym celu zręby drzewne lub trociny, jednak sprawdzi się także kora.

Warto też wzmocnić stabilność młodej rośliny, wykonując jej palikowanie. Pamiętajmy też o regularnym podlewaniu i nawożeniu, najlepiej wykorzystując do tego kompost lub obornik. Tak pielęgnowane drzewko z pewnością szybko się wzmocni i zacznie bujnie wzrastać. 

Zobacz też:

Sadzisz cukinię? Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą

To idealne kwiaty na północny balkon. Świetnie czują się w cieniu

Przelana sansewieria nie musi lądować w koszu. W ten sposób ją uratujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | pielęgnacja roślin | drzewa | działka