Reklama
Reklama

Te warzywa możesz wysiać już w styczniu. Nie potrzebujesz ogródka, wystarczy parapet

Początek roku wielu osobom nie kojarzy się z pracami ogrodowymi. Jednak wbrew pozorom to idealny moment, aby zacząć wysiew niektórych roślin. Co więcej, nie potrzebujemy do tego specjalnych warunków, a wystarczy jedynie nasz domowy parapet. Podpowiadamy, jak przygotować styczniowy wysiew i jakie rośliny się do niego nadają.

Do wysiewu w styczniu wystarczy nam zaledwie kawałek dobrze oświetlonego parapetu oraz odpowiednia pielęgnacja, aby nasiona mogły wykiełkować. Dzięki tak wczesnemu wysiewowi możemy cieszyć się szybciej plonami lub w razie, gdy coś nam się nie uda, wciąż pozostaje nam czas, aby wykonać cały proces ponownie.

Co zrobić, aby styczniowy wysiew się udał? O tym musisz pamiętać

Oczywiście musimy odpowiednio się przygotować do styczniowego wysiewu. Jeśli chcemy, by nasze ziarna zaczęły kiełkować, to musimy zapewnić im właściwe warunki. Jednak wbrew powszechnej opinii wcale nie będziemy potrzebowali do tego szklarni czy inspektu, ponieważ większość sadzonek możemy wyhodować na własnym, domowym parapecie.

Najważniejszym aspektem jest zapewnienie nasionom podłoża o dobrej jakości. Najlepiej, aby było to podłoże tegoroczne, które pozbawione jest patogenów. Dodatkowo powinniśmy zadbać o to, by pojemniki znalazły się w dostatecznie oświetlonym miejscu i aby bytowały w miejscu, gdzie panuje stała temperatura.

Ważne jest także to, aby nie stosować gęstego wysiewu w małych pojemnikach. Związane jest to, z tym że gdy sadzonki zaczną się wybijać, to ich korzenie będą się plątać w takich warunkach oraz będą konkurować ze sobą o substancje odżywcze i wodę. Sprawi to, że zamiast jednej mocnej rośliny, otrzymamy więcej słabych, które najprawdopodobniej nie przetrwają zbyt długo.

Uzyskane sadzonki należy 3 tygodnie po wykiełkowaniu przesadzić do większych donic i skrzyń. Jest to także odpowiedni moment na to, by pozbyć się słabych i małych roślinek, a pozostawić jedynie te, które dobrze rokują.

Czytaj również: Chcesz, żeby skrzydłokwiat i paprotka dobrze rosły? Koniecznie włóż to do każdej doniczki

Co można siać w styczniu? Oto lista roślin

W styczniu powinniśmy siać rośliny, które potrzebują więcej czasu na dorastanie, a ich plony pojawiają się dopiero latem. Przykładem jest papryczka chili, w przypadku której, im szybciej będzie ona wysiana, tym lepsze będą jej przyszłe zbiory.

Kolejnym warzywem, które można wysiewać wraz z początkiem roku, jest bakłażan, który potrzebuje dużo czasu na rozwój. Siejąc go w styczniu, możemy oczekiwać jego plonów już w lipcu. Pamiętajmy także o batatach, które muszą się już znaleźć w gruncie wczesną wiosną, więc w ich przypadku styczniowe sadzonki także będą dobrym rozwiązaniem.

Dodatkowo istnieje także grupa roślin, które powinno się wysiewać bezpośrednio w szklarni. Możemy to robić już w styczniu, jeżeli będziemy pamiętali o zapewnianiu odpowiednich warunków roślinom, takich jak właściwa temperatura czy wilgotność. Do tej grupy zaliczamy pory, cebulę, sałatę, wczesne kalafiory oraz buraki czerwone.


 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | warzywniak