Reklama
Reklama

Końcówki liści skrzydłokwiatu brązowieją? Winna może być woda

Skrzydłokwiat uprawiany jest obecnie niemal w każdym domu. To jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin doniczkowych, która jednocześnie nie jest bardzo wymagająca. Jeśli jednak zauważymy, że liście skrzydłokwiatu żółkną lub brązowieją, szybko trzeba znaleźć tego przyczynę i zacząć działać. Co może być powodem takich nieestetycznych zmian?

Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Należy do rodziny obrazkowatych i znana jest również jako skrzydłolist. Cieszy się powszechnym uznaniem nie tylko ze względu na efektowny wygląd, ale też z uwagi na niewielkie wymagania uprawowe. Skrzydłokwiat to roślina dość wytrzymała, która jednak ma swoje preferencje. Jeśli chcemy, by stale prezentowała się tak samo widowiskowo, warto je znać. Popularnym problemem jest brązowienie końcówek liści tej rośliny. Co może być tego przyczyną? Wyjaśniamy.

Skrzydłokwiat — tajniki uprawy. Dlaczego jego liście żółkną?

Skrzydłokwiat jest rośliną bardzo efektowną i dość wytrzymałą. Jeśli jednak jego liście zaczną żółknąć, zaczyna tracić swój urok. Warto działać szybko, by w porę przywrócić mu dawny blask. Główną przyczyną żółknięcia liści skrzydłokwiatów jest zwykle nadmierne podlewanie. Przelana roślina może szybko zmarnieć — jej korzenie zaczynają bowiem gnić, a na jej powierzchni rozwijają się choroby grzybowe. Skrzydłokwiat najlepiej podlewać w momencie, gdy ziemia jest wyraźnie sucha i sypka, a liście rośliny delikatnie się obniżają.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny żółknięcia liści skrzydłokwiatu?

  • Zbyt silne nasłonecznienie — skrzydłokwiat powinien stać w miejscu półcienistym, na stanowisku osłoniętym przed intensywnymi, bezpośrednio padającymi promieniami słońca.

  • Atak przędziorka — zdarza się, że rośliny zostają zaatakowane przez przędziorki w sezonie grzewczym. Wówczas na dolnych liściach mogą pojawiać się mozaikowate przebarwienia, a na spodniej stronie liści delikatna pajęczynka.

  • Choroba grzybowa — przyczyną żółknięcia liści może być też rozwój choroby grzybowej, w tym najgroźniejszej plamistości liści. Wówczas chore liście (a czasem i całą roślinę) należy usunąć, a sąsiadujące rośliny spryskać preparatem grzybobójczym.

Żółknięcie liści skrzydłokwiatu może być jednak w pełni naturalne. Pojedyncze liście żółkną bowiem ze starości. Wystarczy je wtedy tylko systematycznie usuwać.

Czytaj też: Twoja roślina marnieje w oczach? Włóż do doniczki szyszkę i rozwiąż problem 

Skrzydłokwiat — jak pielęgnować roślinę? Dlaczego jej liście brązowieją?

Jeśli liście skrzydłokwiatu brązowieją, powodem tego może być zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. To bardzo prawdopodobne zwłaszcza w okresie grzewczym. W takiej sytuacji liście zaczynają zasychać i brązowieją od końcówek. Rozwiązaniem jest codzienne zraszanie rośliny miękką wodą o temperaturze pokojowej, ustawienie w pomieszczeniu nawilżacza powietrza lub umieszczenie rośliny na podstawce wypełnionej kamieniami i wodą. Woda nie może przy tym dotykać dna doniczki. Parując, będzie jednak nawilżała powietrze wokół rośliny.

Liście skrzydłokwiatu mogą też brązowieć od twardej wody lub od nadmiaru nawozu. Skrzydłokwiat potrzebuje bowiem wody destylowanej, deszczówki lub przynajmniej wody odstanej. Jeśli zaś chodzi o przenawożenie, jego objawem może być brązowienie i zasychanie końcówek liści. Roślinę powinno się nawozić od kwietnia do września, ale nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Warto też pamiętać, że pierwsze nawożenie po przesadzeniu rośliny czy po przeniesieniu jej w inne miejsce, powinno się odbyć dopiero po upływie co najmniej 2-3 tygodni. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin