Reklama
Reklama

Przesadzasz rośliny? Wsyp łyżeczkę tego produktu, aby nie martwić się pleśnią

Zbliżająca się wiosna to czas, gdy większość z nas decyduje się na przesadzanie swoich roślin doniczkowych. Jednak mało kto wie, że podczas tego zabiegu możemy dodatkowo wzmocnić nasze kwiaty i zadbać o ich zdrowie, wsypując jedną łyżeczkę produktu, który mamy w swojej kuchni. Sprawdź, co dodać do ziemi, aby rośliny zdrowo i bujnie rosły.

Przesadzanie roślin to bardzo ważny zabieg, który pozwala im lepiej się rozwijać i pozostawać w dobrej kondycji. Jednak jeśli chcemy dodatkowo zadbać o zdrowie i wzrost naszych kwiatów doniczkowych, możemy podczas przesadzania do pojemnika wsypać odrobinę popularnego produktu. Efekty będą widoczne gołym okiem.

Kiedy należy przesadzać rośliny? O tym trzeba pamiętać

Według najbardziej ogólnych i najczęstszych zaleceń, rośliny doniczkowe należy przesadzać wraz z początkiem wiosny, w okresie od końca lutego do kwietnia. W przypadku młodych i szybko rosnących kwiatów możemy przesadzać je co roku, natomiast starsze okazy co 2-3 lata. Równocześnie musimy pamiętać o tym, że podczas kwitnienia czy owocowania roślin, nie należy ich przesadzać.

Innym objawem świadczącym o tym, że niezbędne będzie przeprowadzenie tego zabiegu, jest moment, gdy zauważamy, że roślina rośnie i powiększa się również jej system korzeniowy. Wtedy to zaczyna brakować miejsca w doniczce na dalszy wzrost kwiatów.

Możemy to rozpoznać między innymi po wyrastających korzeniach z otworów dna doniczki. Innym sygnałem świadczącym o tym, będzie zahamowanie wzrostu rośliny i rozpychanie ziemi przez bryłę korzeniową ponad krawędź naczynia.

Czytaj również: Czarne muszki latają wokół doniczek? Zrób ten domowy preparat, a pozbędziesz się ich na zawsze

Wsyp łyżeczkę do doniczki, a twoje rośliny będą rosły jak nigdy wcześniej. Co należy dodać podczas przesadzania?

Jeżeli zależy nam na tym, by nasze rośliny rosły zdrowe, a ziemia w doniczce była długo czysta oraz odporna na pleśń, to podczas przesadzania kwiatów musimy zadbać o jeden ważny krok. Otóż okazuje się, że aby rośliny mogły świetnie się rozwijać, wystarczy wsypać do doniczki cynamon. Potrzebujemy jedynie 1 łyżeczki tego produktu, aby móc cieszyć się efektami. W tym celu należy dodać go podczas przesadzania, posypując nim dno doniczki.

Cynamon znakomicie wpłynie na nasze kwiaty, ponieważ wykazuje on działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Co więcej, zabezpiecza pąki kwiatów przed gniciem. Dodatkowo wpływa na rozwój układu korzeniowego i odstrasza owady przed osiadaniem na roślinach.

Dzięki cynamonowi kwiaty zyskają lepsze warunki do wzrostu. Jeżeli nie planujemy w najbliższym czasie przesadzania roślin, a chcemy zadbać o ich kondycję, wystarczy, że zimą lub jesienią posypiemy wierzch gleby dużą dawką cynamonu. Pozwoli nam to uniknąć pleśni i ochroni roślinę przed chorobami.  

Zobacz też:

Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarczy, że podlejesz go raz na 3 tygodnie

Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe