Reklama
Reklama

Chcesz przesadzić monsterę? Tak przygotujesz najlepsze podłoże

Monstera króluje w naszych mieszkaniach nie od dziś. Jej duże liście wyglądają imponująco, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Przyrost rośliny jest bardzo dynamiczny i trzeba jej zapewnić odpowiednio dużo miejsca. W przesadzaniu monstery ważne jest przygotowanie podłoża. Można posłużyć się kupnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je samodzielnie.

Jakie podłoże lubi monstera?

Monstera nie urośnie w każdej ziemi. Ma szczególne wymagania glebowe wynikające z warunków, w których żyje w naturze. W jej przypadku nie sprawdzą się uniwersalne mieszanki ziemi do kwiatów doniczkowych. Będą one zwyczajnie za ciężkie.  

Monstera lubi podłoże lekkie, przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. W naturze pnącze to porasta tropikalne lasy, których gleba jest jedną wielką odżywką do roślin. Z tego samego powodu monstera będzie się słabo rozwijała w ciężkiej i zbyt wilgotnej glebie. W jej przypadku lepiej, żeby wilgoć pochodziła z powietrza, a nie z podłoża.  

Jak przygotować najlepsze podłoże dla monstery? 

Przygotowując podłoże dla monstery, trzeba zadbać, by było lekkie, przepuszczalne i pełne składników odżywczych. Spreparowanie w domu gleby o wszystkich tych cechach nie powinno być problemem. Przepuszczalność zapewnią roślinie takie składniki jak włókna kokosowe, rozdrobniona kora sosnowa, czipsy kokosowe i perlit. Natomiast lekkość i składniki odżywcze znajdziemy w ziemi kompostowej lub w torfie

Łącząc te składniki, przygotujesz najlepsze podłoże dla monstery. Powinno ono być dobrze napowietrzone, bo korzenie rośliny również oddychają. Dno doniczki warto też pokryć keramzytem, który będzie odprowadzał nadmiar wody, jednocześnie ją magazynując. Jeśli chcesz kupić gotowe podłoże, sięgnij po takie, które jest dedykowane konkretnie monsterom. Tylko wtedy zapewnisz swojej roślinie odpowiednie warunki do rozwoju.   

Czytaj też: Ten owoc działa na monsterę jak naturalny zasilacz. Wystrzeli liśćmi jak po turbodoładowaniu

Przesadzasz monsterę? Wybierz odpowiednią doniczkę 

O rozwoju monstery decyduje również wielkość doniczki, w której rośnie. Tu sprawdzi się zasada: od przybytku głowa nie boli. Nie bój się przesadzić monstery do dużej doniczki. Roślina bardzo szybko rozwija system korzeniowy, który musi mieć sporo miejsca.  

Przesadzając monsterę, wybieraj doniczkę o średnicy pięć centymetrów większej niż poprzednia. Zwróć też uwagę, by doniczka zawsze miała odpływ. Ani brak wody, ani przelanie nie służą roślinę, a odpływ zapewni jej możliwość regulacji nawodnienia. Monsterze mniej zaszkodzi susza niż przelanie.  

Wybierając doniczkę do monstery, zwróć uwagę na to, żeby była lekka. Sama ziemia będzie dla niej wystarczającym obciążeniem, a przecież donicę czasem trzeba będzie podnieść. Choćby po to, by sprawdzić, czy system korzeniowy jej nie przerósł. Nie decyduj się więc na ciężkie pojemniki. Podziękujesz sobie podczas przesadzania czy ewentualnej przeprowadzki.  

Przesadzanie monstery krok po kroku 

Młode monstery, do trzeciego roku życia przesadzamy co roku. Z czasem wystarczy sprawdzać, czy korzenie nie przerosły doniczki i wtedy przesadzać roślinę. Monsterę przesadza się wiosną, w marcu i w kwietniu.  

Dno doniczki wysyp keramzytem i wsyp na dno odrobinę przygotowanego podłoża. Następnie wyjmij roślinę ze starej doniczki i wsadź do nowej wraz z całą bryłą korzeniową. Dopełnij donicę ziemią i lekko ją przyklep. Po przesadzeniu monsterę możesz podlać dopiero po upływie 48 godzin.   

Zobacz też:

Chcesz uprawiać iglaki na balkonie i tarasie? Te odmiany najlepiej nadają się do sadzenia w skrzyniach

Nie nadążysz zbierać słodkich owoców. Wystarczy, że wykonasz ten zabieg w odpowiednim czasie

Wiosną zastosuj ten nawóz do piwonii. W maju będą uginać się od kwiatów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin