Reklama
Reklama

Podlewaj jukę w ten sposób, a będzie rosła jak na drożdżach. Zasada jest prosta

Juka to roślina często pojawiająca się w naszych domach. Ma ona niezbyt wygórowane oczekiwania co do pielęgnacji, ale w jej przypadku kluczowe jest odpowiednie podlewanie. Wystarczy, że zastosujemy kilka prostych zasad, dotyczących zasilania juki wodą, a już nigdy nie będziemy mieli problemu z zasychającymi i brązowiejącymi liśćmi. Podpowiadamy, jak dbać o jukę.

Juka nie jest rośliną o ogromnych wymaganiach. Najczęstszym powodem jej gorszej kondycji jest nieprawidłowe podlewanie. Wyjaśniamy, jak właściwie zasilać ją wodą oraz jakie warunki zapewnić roślinie, aby mogła się zdrowo rozwijać. Wystarczy kilka prostych zasad.

Jakich warunków potrzebuje juka? To podstawowe zasady jej pielęgnacji

Podczas uprawy juki musimy przede wszystkim zadbać o to, by roślina stała w jasnym i ciepłym miejscu. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie przepada ona za dusznymi pomieszczeniami i powinniśmy zapewnić juce dostęp do świeżego powietrza. Jednak równocześnie musimy uważać na wietrzenie zimą, ponieważ przeciągi nie służą roślinie.

Juka potrzebuje temperatury powyżej 10 stopni Celsjusza, aby przetrwać. Jednak najlepiej rozwija się w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza, a zimą w 15-18 stopni Celsjusza. Zbyt duże ciepło sprawi, że liście rośliny zaczną usychać i brązowieć na końcach.

Natomiast jeśli chodzi o podłoże idealne dla juki, to powinno ono być przepuszczalne i lekkie. Świetnie sprawdzi się w tej roli ziemia do dracen, palm oraz sukulentów.

Czytaj również: Domowy nawóz, który uratuje każdą roślinę? Wystarczy jeden produkt z twojej lodówki

Jak wygląda przelana juka? Te objawy powinny nas zaniepokoić

Przelana juka bardzo szybko marnieje. Najbardziej charakterystycznym objawem tego zjawiska są żółte liście, które powoli zaczynają odpadać.

Odbarwienia na liściach pojawiają się od środka. Zmienia się także struktura liści, ponieważ stają się one mięsiste. Kolejnym objawem przelania juki jest gnicie korzeni. Możemy to zbadać, dotykając łodygę tuż nad ziemią. Jeżeli będzie ona miękka, oznacza to, że juka zaczyna gnić.

Te objawy powinny być powodem do niepokoju. Na szczęście przelaną jukę można uratować. Wystarczy, że delikatnie wyjmiemy roślinę z doniczki i oczyścimy korzenie z ziemi. Następnie dezynfekujemy je i umieszczamy kwiat na chłonącym ręczniku, pozostawiając go w umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu.

W momencie, gdy juka przeschnie, możemy przesadzić roślinę do nowego i lekko wilgotnego podłoża. Kwiat podlewamy dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce całkowicie wyschnie.

Jak prawidłowo podlewać jukę? O tych zasadach musisz pamiętać

Odpowiednie podlewanie juki jest kluczowe dla utrzymania jej w dobrej kondycji i zdrowiu. Z racji tego, że roślina ta w naturze występuje w klimacie gorącym i suchym, to świetnie radzi sobie z brakiem wody. Wobec tego w przypadku juki lepszy jest umiar w podlewaniu niż zbyt duża ilość wody.

Ogrodnicy zalecają, aby latem podłoże pozostawało ciągle lekko wilgotne. Natomiast w upalne dni możemy dodatkowo zraszać liście rośliny miękką wodą. Jeśli chodzi o zimowy czas, to jukę podlewamy dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie lekko sucha. Warto trzymać się tych zasad, które pozwolą nam cieszyć się piękną rośliną.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podlewanie | rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin