Reklama
Reklama

Dracena wypuszcza mało nowych liści? Zrób domową odżywkę za 1,50 zł i pobudź ją do wzrostu

Dracena to bardzo odporna roślina doniczkowa. Cenimy ją za imponujący wygląd i za to, że oczyszcza powietrze. Nie jest wymagająca, ale zdarza się, że jej przyrost zostaje zahamowany. Możesz jej wtedy pomóc. Zanim pobiegniesz do sklepu ogrodniczego po nawóz, wypróbuj tanią domową odżywkę. Dracena podziękuje ci nowymi liśćmi.

Dracena - smocza palma, która nie jest palmą. Dlaczego słabnie?  

Dracena, czyli smocza palma, mimo swojej potocznej nazwy nie jest palmą. Należy do rodziny roślin szparagowatych i w naturze porasta bujne lasy tropikalne. Dlatego jej wymagania są inne niż te, do których przyzwyczaiły nas palmy.  

Dracena wymaga podlewania dwa razy w tygodniu. W przeciwieństwie do palm lubi światło, ale rozproszone. W naturalnym środowisku rośnie między innymi roślinami. Warunki tropikalnych lasów przyzwyczaiły ją do dobrze nawiezionego podłoża. Dlatego, jeśli twoja dracena słabnie, najprawdopodobniej potrzebuje odżywki.   

Domowa odżywka do draceny

Kupne nawozy najczęściej zawierają takie składniki jak azot, fosfor i potas. Spośród nich azot odpowiada za przyrost masy zielonej roślin i rozwój korzeni. Jest on składnikiem enzymów i odgrywa ważną rolę w ich metabolizmie.  

Tak się składa, że spore ilości azotu zawiera zwykła, kuchenna żelatyna. Jej użycie będzie bezpieczne dla roślin, a przy tym przyjazna dla środowiska. Nie zaszkodzi ludziom ani zwierzętom domowym. Przy tym domowa odżywka z żelatyny będzie trzy razy tańsza niż kupienie nawozu do draceny.  

Czytaj też: Brak słońca im niestraszny. Te rośliny będą rosły jak oszalałe nawet w ciemnym mieszkaniu

Odżywka z żelatyny do draceny - jak ją zrobić i jak stosować?  

Żelatynową odżywkę do draceny przygotujesz bardzo szybko. Przygotuj najpierw paczkę żelatyny w proszku i wodę. Postępuj według poniższych wskazówek:  

  • łyżkę żelatyny zalej szklanką gorącej wody; 
  • całość zamieszaj tak, by żelatyna całkowicie się rozpuściła; 
  • kiedy żelatyna już się rozpuści, dolej do mikstury jeszcze trzy szklanki chłodnej, przegotowanej wody.   

Odżywką z żelatyny podlewaj dracenę raz na trzy tygodnie. Powinna zastąpić jedno zwykłe podlewanie. Taką domową odżywkę możesz z powodzeniem stosować również do innych kwiatów: sansewierii, fikusów i skrzydłokwiatów. Co więcej, możesz ją wykorzystać również w ogrodzie do podlewania sałaty, jarmużu, a nawet trawnika. Używana na zewnątrz żelatyna ochroni twoje uprawy przed mszycami. We wszystkich tych przypadkach częstotliwość podlewania domowym nawozem powinna być taka sama.  

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin