Reklama
Reklama

Brak Słońca im niestraszny. Te rośliny będą rosły jak oszalałe nawet w ciemnym mieszkaniu

Niewystarczająca ilość wpadającego światła do mieszkania jest problemem wielu osób. Przez to często uważają, że nie mogą sobie pozwolić na hodowanie roślin doniczkowych. Nic bardziej mylnego. Mało nasłonecznione mieszkanie nie musi oznaczać rezygnacji z piękna zieleni w pomieszczeniach. Istnieje wiele roślin doniczkowych, które doskonale sobie poradzą w warunkach, w których przeważa słabe oświetlenie. Podpowiadamy, na które gatunki postawić, aby cieszyć się zielonymi roślinami, nawet w ciemnym mieszkaniu.

Choć brak światła słonecznego może stanowić spore wyzwanie, istnieje wiele gatunków roślin, które dobrze adaptują się do takich warunków. Nie trzeba rezygnować z posiadania zielonych towarzyszy w zacienionym mieszkaniu. Wystarczy podstawić na odpowiednie gatunki. Jakie kwiaty sprawdzą się idealnie do pokoju, w którym szczególnie trudno o dobre oświetlenie? 

Najpopularniejsza roślina doniczkowa świetnie poradzi sobie w cieniu  

Ciesząca się ogromną popularnością monstera świetnie sprawdzi się w ciemniejszych pomieszczeniach. Jest rośliną cieniolubną i ze względu na swoje niewysokie wymagania pielęgnacyjne, nadaje się do mało oświetlonych pomieszczeń, a także dla osób rozpoczynających swoją przygodę z roślinami doniczkowymi.  

Uwielbiana przez swój ciekawy wygląd, ceniona jest również za niezwykłą wytrzymałość. Jej szybki wzrost oraz bujne liście dostarczają wiele satysfakcji i dumy właścicielom, a co więcej pozwalają poczuć się niczym w prawdziwej dżungli. Pół zacienione stanowisko będzie dla niej odpowiednie. Koniecznie pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniego (niedużego) nawodnienia oraz wilgotności. Jeśli z twoją monsterą zacznie się dziać coś niedobrego, zawsze możesz sięgnąć po domowe sposoby, dzięki którym zacznie rosnąć jak szalona, nawet w cieniu.  

Zamiokulkas to roślina do zadań specjalnych

Ten gatunek rośliny przez wielu określany jest jako nie do zdarcia. Zamiokulkas jest niezwykle dekoracyjną rośliną, odporną na niemal każde warunki, nawet te ekstremalne. Długie liście o ciemnozielonej barwie wpasują się w każde wnętrze. Sprawdzą się również w zacienionych mieszkaniach.  

Jest to bowiem roślina typowo cieniolubna. Zamiokulkas świetnie poradzi sobie nawet w pokoju, do którego prawie nie wpadają promienie słoneczne. Co więcej, nie dość, że sprawdzi się na ciemne stanowiska, to jeszcze jest idealna dla osób, którym często zdarza się zapomnieć o podlewaniu roślinek. Poprzez swoje atrakcyjne i imponujące łodygi z połyskującymi liśćmi posiada wiele sympatyków. Jest to roślina doniczkowa to zadań specjalnych.  

Mało promieni słonecznych wpada do pokoju? Postaw na skrzydłokwiat  

Skrzydłokwiatu nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta bujna roślina o ciekawych, białych kwiatach gości w niejednym domu. Może również zagościć w ciemnych mieszkaniach, ponieważ jest gatunkiem, który dobrze znosi małą ilość światła. Wręcz narażenie jej na ostre Słońce, może skończyć się poparzeniami liści.  

Jest to dobry wybór dla początkujących ogrodników. Ograniczona ilość światła nie wpływa źle na jej rozwój. Wiele osób lubi ją za to, że w widoczny sposób daje znać, że coś jest nie tak. Wszystko za sprawą oklapniętych liści. Dodatkowo skrzydłokwiat świetnie oczyszcza powietrze. Jest to więc roślina niewymagająca, ale wielozadaniowa. Warto ją mieć w swoim mieszkaniu, nawet w tym zacienionym.  

 Przeczytaj również: Wystarczy ta jedna roślina, aby w domu zapanowała dobra energia. Kupuj ją bez wahania

O czym należy pamiętać hodując rośliny w zacienionym mieszkaniu?

Wśród roślin, które mogą sprawdzić się w mało oświetlonej przestrzeni, z pewnością należy wymienić także sansewierę, paproć, dracenę oraz bluszcz. To rośliny, które poradzą sobie nawet wtedy, kiedy dociera do nich nieduża ilość światła słonecznego.  

Poszukując roślin do ciemnego mieszkania, w pierwszej kolejności należy kierować się warunkami, w jakich poradzi sobie dany gatunek, a nie walorami wyglądu. Przed zakupem warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych gatunków, co zdecydowanie ułatwi dokonanie wyboru. Rośliny na zacienionych stanowiskach również mogą bujnie rosnąć i cieszyć oko. W każdym przypadku koniecznie należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.  


Zobacz też:

Chwast o leczniczych właściwościach. Jak pozbyć się rdestu ptasiego z ogrodu?

Ta wierzba przyciągnie wzrok wszystkich sąsiadów. Sprawdź, kiedy ją przyciąć po zimie

Mówią, że to drzewko bogaczy. Teraz możesz posadzić je we własnym ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin