Reklama
Reklama

Ten owoc działa na monsterę jak naturalny zasilacz. Wystrzeli liśćmi jak po turbodoładowaniu

Monstera może wprowadzić egzotyczny klimat do każdego mieszkania, ale tylko wtedy, gdy jest zadbana. Marniejący kwiatek bardziej szpeci wnętrze, aniżeli dodaje mu uroku, dlatego musisz nauczyć się odpowiednio pielęgnować swoją roślinę. Podpowiadamy, czym podlewać monsterę, aby zawsze była zdrowa i wypuszczała młode liście. Składniki na najlepszy naturalny nawóz masz w swojej kuchni!

 

Jeżeli widzisz, że twoja monstera marnieje, reaguj. Być może roślina doniczkowa stoi w złym miejscu, ma źle dobraną glebę, albo jest podlewana w nieodpowiedni sposób. Na początek upewnij się, czy aby na pewno zapewniasz jej dobre warunki, a gdy pomimo starannej pielęgnacji twój ulubiony kwiatek nadal nie zachwyca dużą ilością zielonych liści, spróbuj wzmocnić go naturalną odżywką. 

Nie musisz wydawać pieniędzy na preparaty wzmacniające do roślin w sklepach ogrodniczych. Możemy się bowiem założyć, że w swojej kuchni na pewno masz wszystkie składniki na najlepszy darmowy nawóz do monstery. Po prostu zasil nim swoją roślinę, a po kilku "kuracjach" wystrzeli liśćmi jak po turbodoładowaniu.

Pamiętaj o tym przy uprawie monstery, jeśli chcesz mieć w domu zdrową roślinę

Twoja monstera nie będzie zdrowa, jeżeli nie zapewnisz jej optymalnych warunków do rozwoju. Kluczowe jest stanowisko, które powinno być jasne i przestronne np. latem może stać na parapecie za firanką tak, by dostarczyć kwiatu rozproszonego światła. Zimą lepiej odsuń ją jednak od źródła ciepła (kaloryfera, piecyka).

Doniczka monstery musi być odpowiednio duża, w przeciwnym razie roślina nie będzie miała wystarczającej przestrzeni do rozrostu. Wsyp do niej żyzną, przepuszczalną glebę o obojętnym pH. Na dno naczynia wysyp warstwę drenażu po to, by ułatwić monsterze odprowadzanie nadmiaru wody. 

Podlewaniem monstery w okresie wegetacji zajmuj się mniej więcej raz na 7-10 dni, w zależności od tego, czy gleba w doniczce zdążyła już wyschnąć. Nawadniaj ją dopiero wtedy, gdy przestanie być wilgotna. W przeciwnym razie może zachorować. Pamiętaj jednak, by regularnie zraszać swoją monsterę (zwłaszcza latem) za pomocą miękkiej, przegotowanej odstanej wody. 

Może cię zainteresować: Nie wyrzucaj obierków z ziemniaków. Rośliny w ogrodzie będą po nich rosły jak na drożdżach

Ten darmowy nawóz zadziała na monsterę jak naturalny zasilacz

Poza wodą monsterę od czasu do czasu warto również zasilać nawozami, które dodadzą roślinie energii do wzrostu i wytwarzania młodych listków. Do tego celu świetnie sprawdzają się naturalne mieszanki ze sklepów ogrodniczych obfitujące w składniki mineralne np. biohumus. Zamiast wydawać pieniądze na preparaty, możesz jednak przygotować własny nawóz do monstery, na który nie wydasz ani grosza, ponieważ wszystkie niezbędne składniki do jego przygotowania, masz w swojej kuchni. 

Po zjedzeniu bananów zachowaj skórki z owoców, pokrój je na drobne kawałki i włóż do słoika. Zalej ciepłą przegotowaną wodą i zakręć naczynie, a później przechowuj je w ciemnym pomieszczeniu przez dwie doby. Po tym czasie nawóz ze skórek bananów rozcieńcz z wodą. Po tym czasie podlej lub zroś zmarniałą roślinę. Rób to regularnie, ponieważ banany są źródłem fosforu i potasu, które pozytywnie wpływają na kondycję monstery, wzmacniają jej system korzeniowy i chronią kwiatek przez szkodnikami. 

Czytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej sansewierię. Nowe liście ledwo pomieszczą się w doniczce                

Zobacz też:

Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin