Reklama
Reklama

Ta dwukolorowa monstera to prawdziwy hit. Postaw ją w tym miejscu, a liście szybko zmienią barwę

Jest jednym z najbardziej porządnych okazów wśród miłośników roślin doniczkowych. Monstera Variegata podbija serca swoimi dwukolorowymi liśćmi. Jej cena potrafi przyprawić o zawrót głowy, ale na szczęście coraz częściej można zakupić ją za przystępną kwotę. Wielość jej odmian sprawia, że jest w czym wybierać. Podpowiadamy, jak prawidłowo zadbać o tę unikatową odmianę monstery, aby obdarowała nas imponującym ubarwieniem.

Ta cenna odmiana dziurawej monstery zachwyca swoim ubarwieniem. Wielu miłośników i kolekcjonerów roślin doniczkowych jest w stanie zrobić bardzo wiele, aby mieć ten okaz w swojej kolekcji. Charakterystycznie wycięte liście o ciekawym ubarwieniu zachwycą każdego. Co jeszcze wiadomo tej roślinie?  

Przeczytaj również: Chcesz, żeby monstera wspinała się po słupku? Podpora nie wystarczy, musisz pamiętać również o tym

Monstera Variegata to unikat wśród kolekcjonerów roślin  

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że roślina ta jest mało osiągalna, co oznacza, że można uznać ją za limitowaną. Za słabą dostępnością podąża też cena, która z pewnością jest wyższa niż w przypadku zwykłej monstery. Posiadacze monstery Variegata mogą więc czuć się szczęściarzami. To naprawdę pożądana odmiana.  

Monstera Variegata występuje na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Ten ciekawy okaz nie należy do najmniejszych. Powolny wzrost w doniczce może w efekcie przynieść nawet 2 metry wysokości. 

Piękno tej odmiany tkwi w barwnych liściach. Z początku posiadają one jasnozielone ubarwienie. Wraz z wiekiem pojawiają się na nich charakterystyczne dziury, a także ich kolor przybiera ciemniejsze odcienie. Od zwykłej monstery różni się tym, że posiada białe bądź kremowe przebarwienia blaszki liściowej. I to właśnie czyni ją wyjątkową. 

Czym różni się pielęgnacja tej monstery od innych? 

Ta odmiana monstery, tak jak jej inne odmiany jest dosyć prosta w hodowli i raczej nikt nie powinien mieć z tym większych problemów. Należy jednak pamiętać, że w niektórych kwestiach monstera Variegata będzie wymagała innych działań, aniżeli zwyczajna monstera.  

Przede wszystkim potrzebuje dużo więcej światła. To wszystko za sprawą posiadania większej ilości miejsc bezchlorofilowych, czyli tych białych. To, że wymaga lepszego nasłonecznienia, nie oznacza jednak, że ma zostać wystawiona na bezpośrednie palące Słońce. W takich warunkach liście mogą ulec poparzeniu.  

Dostęp do odpowiedniego światła jest jednak kluczowy, bo to dzięki niemu monstera wypuszcza liście z białymi wybarwieniami. Należy więc zadbać o jasne stanowisko z rozproszonym światłem. Dobrze zadbać również o dużą wilgotność powietrza, która sprzyja rozwojowi tej rośliny. Można to osiągnąć za pomocą nawilżacza powietrza lub dzięki regularnemu zraszaniu monstery. 

Przeczytaj również: Na monsterze pojawiają się plamy? Winny może być ten szkodnik

Podstawy dbania o monsterę Variegatę 

Dodatkowo dobrze zadbać o odpowiednią temperaturę, która najlepiej, żeby wynosiła około 24 st. C. To, o czym należy pamiętać to regularne i obfite podlewanie. Obfite wcale nie oznacza stojącej wody w podstawce. Monstera Variegata nie toleruje nadmiaru wody, dlatego należy kontrolować sytuację i podlewać dopiero wtedy, kiedy podłoże będzie zupełnie suche.  

Roślinę najlepiej hodować w ziemi przewiewnej i przepuszczalnej. Dobrze sprawdzi się do tego ziemia torfowa. W sklepach dostępne są również gotowe mieszanki ziemi przystosowane do uprawy monster. Regularność przesadzania do większych (ale nie za dużych) doniczek również jest ważna. 

Chcąc posiadać roślinę z unikatowymi liśćmi, szczególną uwagę należy zwracać na wspomniane już stanowisko. To właśnie ilość światła docierającego do rośliny zadecyduje o tym, ile liści okryje się unikatowym ubarwieniem. Jeśli doprowadzi się do momentu, w którym ta monstera będzie wypuszczać tylko zielone liście, trudno będzie sprawić, aby ponownie pojawiły się dwukolorowe okazy. 

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin