Reklama
Reklama

Na monsterze pojawiają się plamy? Winny może być ten szkodnik

Czasem pomimo odpowiedniej pielęgnacji monstery, na jej liściach pojawiają się plamy, a sama roślina marnieje. Może to wynikać z obecności szkodników, które wysysają soki z różnych części monstery, osłabiając roślinę i prowadząc do wielu chorób. Jak pozbyć się niechcianych gości? Podpowiadamy, jak zrobić domową mieszankę, dzięki której szkodniki znikną.

Jeżeli liście naszej monstery mają plamy i się skręcają, a roślina pokrywa się lepkim osadem, to znak, że możemy mieć do czynienia z czerwcami. Są to pluskwiaki, do których zalicza się m.in. miseczniki, tarczniki, zabielice czy mączystki. Ich obecność może prowadzić do chorób lub całkowitego zniszczenia rośliny. Wyjaśniamy, jak się ich pozbyć.  

Jak rozpoznać czerwce na monsterze?

Jeżeli pielęgnujemy odpowiednio naszą monsterę, a widzimy, że roślina zaczyna marnieć, to jedną z przyczyn może być to, że na kwiatku pojawiły się czerwce. Pierwszą wskazówką, świadczącą o ich obecności jest przede wszystkim lepki osad oraz białe lub żółte plamy na liściach, a także ich opadanie i zniekształcenie.

Czerwce można łatwo rozpoznać, ponieważ dorosłe osobniki są płaskimi i okrągłymi owadami, przybierającymi różne barwy poczynając od koloru białego, poprzez beżowe, aż do ciemnego brązu. Warto także wspomnieć, że co prawda dojrzałe osobniki przywierają do rośliny i trwają w bezruchu, jednak równocześnie składają one setki jaj. Z nich wylęgają się larwy, które są niezwykle ruchliwe i przemieszczają się po całej roślinie, poszukując pożywienia.

Czerwce preferują soczyste części monstery, czyli łodyżki przy liściach, stawy oraz młode liście. Warto więc co jakiś czas skontrolować właśnie te miejsca, aby upewnić się, że nie pojawiły się tam szkodniki.

Czytaj również: Wystarczy jeden ząbek, by rozmnożyć storczyka. Zaskoczy cię ilość kwiatów

Co zrobić, gdy naszą monsterę zaatakują szkodniki?

W momencie, gdy zauważymy obecność czerwców na monsterze, powinniśmy od razu działać. Na początek musimy zająć się izolacją i umieścić roślinę z dala od innych kwiatów doniczkowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wyniesienie jej do oddzielnego pomieszczenia.

Dodatkowo, gdy któraś z części monstery jest mocno zaatakowana przez szkodniki, to najlepiej od razu ją usunąć, szczególnie że roślina dobrze znosi cięcie, więc taki zabieg jej nie zagraża. Uciętą część najlepiej od razu wyrzucić. Oczywiście nie umieszczajmy jej w kompostowniku, ponieważ moglibyśmy w ten sposób narazić także nasze rośliny ogrodowe.

Jak pozbyć się czerwców z rośliny?

Usunięcie szkodników nie jest jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ czerwce są odporne na chemiczne opryski. Wobec tego najlepszym sposobem jest ręczne usunięcie ich z liści i łodyg. Do tego przyda nam się kilka składników, dzięki którym za pomocą domowej metody pozbędziemy się problemu.

Pierwszym krokiem jest nałożenie na owady spirytusu, który pomoże nam rozpuścić łuski oraz pozbyć się lepkiej wydzieliny, która pomaga czerwcom przyczepiać się do rośliny. Następnie przemywamy monsterę, używając do tego 1 litra wody wymieszanego z 20 gramami szarego mydła lub 100 ml spirytusu. W roztworze moczymy wacik i dokładnie przecieramy monsterę, pamiętając o wszystkich zakamarkach i elementach rośliny.

Zabieg ten powinniśmy powtarzać co kilka dni przez okres paru tygodni. Ważna jest tutaj regularność, ponieważ, nawet gdy przeżyje mało szkodników, to bardzo szybko się one rozmnażają, więc problem mógłby szybko powrócić.  

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | choroby roślin