Reklama
Reklama

Nie wyrzucaj skórek z bananów. Tańszego i skuteczniejszego nabłyszczacza do roślin nie znajdziesz

Pięknie prezentujące się kwiaty ozdobne to marzenie każdego miłośnika ogrodnictwa. Jednak nierzadko dochodzi do sytuacji, w której to ich liście tracą swój połysk, przez co rośliny nie robią już takiego wrażenia jak wcześniej. Na szczęście jest na to sposób. W nabłyszczeniu liści pomogą... skórki od bananów.

Dlaczego liście tracą połysk?

Rośliny doniczkowe z powodzeniem mogą nadać mieszkaniu oryginalnego charakteru. Usytuowane w niektórych miejscach kwiaty sprawiają, że wnętrze domu staje się naprawdę przytulne. Niestety, bardzo często zdarza się, że rośliny o pięknych, lśniących liściach zaczynają tracić swój blask. Co może być tego przyczyną? 

Okazuje się, że utrata połysku liści w większości przypadków jest spowodowana przez osadzający się na nich kurz. Jest to szczególnie widoczne w przypadku okazów o dużych liściach, takich jak monstera, filodendron czy fikus. Kurz na liściach rośliny nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może przyczynić się do zahamowania ich prawidłowego rozwoju poprzez zatykanie aparatów szparkowych – struktur służących do wymiany gazowej.

Aby zniwelować osadzanie się pyłu na liściach roślin, trzeba pamiętać o regularnym wycieraniu kurzy w mieszkaniu. Pomocne okazują się również urządzenia takie jak oczyszczacze powietrza. 

Niekiedy zdarza się, że liście rośliny tracą połysk i marnieją z powodu choroby. Wówczas, oprócz utraty blasku, liście mogą żółknąć i usychać. W takiej sytuacji zastosowanie domowego nabłyszczacza okazuje się nie być wystarczające. 

Nabłyszczacz do liści ze skórek od bananów

Na rynku jest dostępnych wiele środków nabłyszczających do roślin. Jednak można również użyć pewnego domowego sposobu. Chodzi o skórki od bananów, które doskonale poradzą sobie z zalegającym na liściach kurzem, a dodatkowo przyczynią się do odzyskania przez nie dawnego blasku. Z tego powodu, skórek po bananach nie należy wyrzucać, a wykorzystać właśnie do pielęgnacji domowych roślin doniczkowych.

Jak użyć skórek od bananów do nabłyszczenia liści? To proste. Wystarczy przetrzeć liście wewnętrzną częścią skórki od banana. Należy to robić dokładnie i jednocześnie delikatnie, by nie uszkodzić struktury. Po takim zabiegu kurz zniknie, a liście będą lśnić. 

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin