Reklama
Reklama

Włóż kilka plasterków do doniczki. Szybko dowiesz się, dlaczego roślina marnieje

Rośliny doniczkowe ozdabiają nasze mieszkania, sprawiają, że są bardziej przytulne oraz oczyszczają w nich powietrze. Problemy zaczynają się jednak wtedy, kiedy zauważymy, że kwiat traci liście, usycha lub zaczyna zmieniać barwę. Na szczęście za pomocą prostego testu możesz sprawdzić, co dolega twojej roślinie. Odpowiedź może cię zaskoczyć.

Rośliny doniczkowe kupione w sklepie mogą kryć w sobie różne, niezbyt miłe niespodzianki. Sprawdź, jak zareagować, kiedy zauważysz pierwsze niepokojące objawy.

Po czym poznać, że roślina marnieje przez szkodniki?

Łatwo poznać, kiedy roślina zaczyna marnieć. Jej liście więdną, usychają lub zmieniają kolor. Kiedy zauważymy pierwsze objawy, musimy szybko działać, aby uchronić kwiat przed wyrzuceniem.

W takich sytuacjach warto najpierw znaleźć przyczynę problemu. W wielu przypadkach roślina może zacząć usychać przez zbyt suche powietrze w domu lub niewłaściwe ustawienie np. przy źródle ciepła. Aby uratować roślinę, wystarczy ustawić ją na lepszym stanowisku oraz zaopatrzyć się w butelkę z atomizerem, dzięki której będzie można ją spryskiwać wodą.

Kiedy zauważymy, że na pędach pojawią się wodniste plamy, a liście zaczną robić się wiotkie i miękkie, to znak, że roślina jest przelana. Warto przesadzić ją do doniczki, która zapewni jej odpowiedni drenaż oraz wstrzymać się z podlewaniem na jakiś czas.

Co zrobić, kiedy jednak nic nie pomaga, a roślina wygląda coraz gorzej?

Jak sprawdzić, czy to szkodniki? Zrób test z ogórkiem

W momencie, kiedy nie wiesz, dlaczego roślina marnieje, a żadne zabiegi nie pomagają w jej ratowaniu, może to być czas na prosty test. Wystarczy, że ułożysz w doniczce kilka plasterków świeżego ogórka i pozostawisz je tam na dobę. Po tym czasie należy im się dokładnie przyjrzeć.

To właśnie na ogórku pojawią się ślady oraz nadgryzienia, które będą świadczyć o obecności szkodników. Jednym z najpopularniejszych owadów, które występują w roślinach doniczkowych, są ziemiórki. Drobne szkodniki szybko mogą opanować cały dom i żerować w każdej doniczce. Dlatego jeśli tylko potwierdzisz ich obecność, jak najszybciej zastosuj środki, które pomogą ci się ich pozbyć.

Zobacz też:

Po tej odżywce epipremnum zacznie uginać się od nowych liści. Nie wydasz na nią grosza

Ślimaki boją się tego produktu jak ognia. Wystarczy rozsypać go na grządkach

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | choroby roślin