Reklama
Reklama

Zrób ten wywar i podlej nim grudnika, a zakwitnie ponownie

Grudnik to często spotykana roślina w naszych domach. Doceniamy go zwłaszcza za to, że kwitnie wtedy, kiedy trudno wokół o kolory. Co jednak zrobić, by grudnik znów zakwitł? To nic trudnego, jeśli będziesz trzymać się kilku zasad i zasilisz roślinę domowym nawozem.

Grudnik nie zakwitnie bez odpoczynku 

Kwitnące rośliny to duma każdego, kto ma je w domu. Grudnik swą nazwę zawdzięcza od okresu kwitnienia, które następuje w listopadzie i grudniu. Nie bez powodu zwie się go również często kaktusem bożonarodzeniowym. Mimo to roślina ta z kaktusem ma niewiele wspólnego.  

Grudnik kwitnie zazwyczaj po okresie hibernacji, czyli spoczynku. Taki odpoczynek powinniśmy mu zafundować dwa razy w roku - na przełomie lutego i marca oraz września i października. Wtedy warto ograniczyć podlewanie kaktusa bożonarodzeniowego i zapewnić mu nieco niższą temperaturę, nawet 15 stopni Celsjusza.  

Grudnik zakwitnie po tym wywarze 

Kiedy grudnik wypuści pąki, wracamy do normalnego podlewania. Wtedy też warto go nawozić. W przypadku kaktusa bożonarodzeniowego idealnie sprawdzi się domowy nawóz ze skórki od bananów.  

Skórkę od banana pokrój na kawałki, włóż do słoika i zalej ciepłą wodą. Po upływie doby przecedź miksturę i wymieszaj ją z wodą w stosunku 1:1. Po dwóch dniach możesz już używać tego domowego nawozu. Wystarczy podlać nim grudnika raz na trzy tygodnie.  

Czytaj też: Storczyki mogą kwitnąć przez cały rok. Wystarczy, że je odpowiednio zachęcisz

Dlaczego grudnik nie kwitnie?  

Zdarza się, że mimo naszych starań roślina nie kwitnie. Może to oznaczać, że popełniamy błędy w jej uprawie. Dlaczego grudnik nie kwitnie?  

  • Zbyt słoneczne stanowisko 

Grudnik potrzebuje promieni słonecznych, ale rozproszonych. Dobrze będzie się czuł na północnym parapecie. W naturze rośnie w tropikalnych lasach pod drzewami, które chronią go przed bezpośrednim działaniem słońca.  

  • Nieodpowiednie podłoże 

Ziemia pod zygokaktusa powinna być przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Dno doniczki najlepiej wyłożyć drenażem, który pomoże roślinie regulować gospodarkę wodną.  

  • Nieodpowiednie podlewanie

Kaktus bożonarodzeniowy często jest ofiarą tej nazwy. Traktujemy go jak inne kaktusy, podlewając bardzo rzadko. To błąd, przesuszona roślina nie wyda kwiatów. Przelanie też nie jest dobre dla grudnika, może się skończyć gniciem korzeni. Najlepiej podlewać go raz w tygodniu tak, by ziemia pod nim była zawsze nieco wilgotna, ale by nigdy nie stała w doniczce.  

  • Zbyt wysoka temperatura 

Grudnik nie zakwitnie, gdy temperatura przekroczy 21 stopni Celsjusza. W nocy powinna ona być jeszcze niższa. Lekki chłód pobudza roślinę do kwitnienia.  

  • Przeprowadzki 

Grudnik nie lubi przeprowadzek. Najlepiej wybrać mu w domu od razu miejsce docelowe. Częstym błędem, jaki popełniamy po pojawieniu się pąków, jest przeniesienie rośliny w bardziej słoneczne miejsce. Niestety takie działanie może spowodować opadnięcie wszystkich pąków.  

Grudnik to roślina pełna paradoksów - prosta w uprawie, ale bardzo wrażliwa. Trudno ją wykończyć, ale małe błędy w uprawie mogą skutkować brakiem kwitnienia. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie