Reklama
Reklama

Zastosuj tę domową odżywkę, a fiołek szybko wypuści nowe pąki

Fiołki afrykańskie to niewielkie, urokliwe rośliny, wytwarzające kwiaty w rozmaitych, intensywnych kolorach. Brak odpowiedniej pielęgnacji czy niedostateczna ilość składników pokarmowych mogą osłabić rośliny. Domowa odżywka z popularnego warzywa pobudzi je jednak do wzrostu i kwitnięcia. Podpowiadamy, jak ją wykonać i jak stosować, aby fiołek afrykański efektownie się prezentował.

Fiołek afrykański, znany też jako sępolia fiołkowa i saintpaulia, to bylina z rodziny ostrojowatych, znana ze swoich dekoracyjnych kwiatów, które mogą mieć różne kolory — w tym czerwony, różowy, niebieski czy fioletowy. Jest jedną z najpopularniejszych kwitnących roślin doniczkowych, choć osiąga jedynie około 10 cm wysokości i około 12-15 cm średnicy. Aby fiołek afrykański ładnie się prezentował, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Do kwitnienia pobudzi go za to domowa odżywka. Jak i z czego ją przygotować?

Fiołek afrykański — uprawa i pielęgnacja

Fiołek afrykański ma kępkowaty pokrój, ciemnozielone liście z włoskami i efektowne kwiaty, które najczęściej są fioletowe, ale mogą też mieć inne kolory, a nawet być wielobarwne. Stanowisko dla tej rośliny powinno być jasne i ciepłe. Fiołek nie lubi jednak bezpośredniego i intensywnego światła. Preferuje lekkie, przepuszczalne, delikatnie wilgotne podłoże o obojętnym odczynie pH. Lubi też wilgotne powietrze. Z uwagi na specyficzne wymagania, fiołek afrykański powinien być podlewany nawet dwa razy w tygodniu, jednak trzeba uważać, żeby liście nie dotykały wody, gdyż może się na nich pojawić grzyb.

Jeśli chodzi o nawożenie, kwitnącą roślinę należy odżywiać raz na dwa tygodnie nawozem do roślin kwitnących. Zdarza się jednak, że fiołek afrykański nie kwitnie i trzeba go dopiero pobudzić do rozwoju kwiatów. Brak kwiatów może wynikać z niedoboru składników odżywczych w glebie. Zastosowanie domowej odżywki z czerwonej cebuli może pozytywnie wpłynąć na tę roślinę. 

Czytaj też: Zmieszaj z wodą i podlej sansewierię. Nowe liście ledwo pomieszczą się w doniczce 

Odżywka z czerwonej cebuli do fiołka afrykańskiego

Do przygotowania odżywki do fiołka afrykańskiego będziemy potrzebować cebuli i wody. Najlepiej, by była to czerwona cebula, choć sprawdzi się też cebula zwykła, jeśli z jakiegoś powodu nie możemy nabyć tej drugiej.

Jak wykonać odżywkę? Cebulę należy posiekać (bez obierania) na mniejsze kawałki, a następnie zalać ½ litra wody i zblendować. Kolejny krok to przecedzenie mieszanki i dolanie do płynu odstanej wody. Odżywkę należy stosować raz na 3-4 tygodnie. Wzmocni i odżywi fiołki afrykańskie, a także pobudzi je do rozwoju i kwitnienia. 

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin