Reklama
Reklama

Najlepsze rośliny do łazienki. Niestraszna im wilgoć i brak światła

Wielu osobom wydaje się, że ozdobienie łazienki zielonymi roślinkami nie jest wykonalne. Ze względu na specyficzne warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu, faktycznie zadanie może nie należeć do łatwych. Na szczęście istnieje sporo gatunków do zadań specjalnych, które bujnie potrafią rosnąć nawet w łazience. Podpowiadamy, po które rośliny doniczkowe warto sięgnąć, chcąc do swojej łazienki wpuścić zieleń.

W łazienkach zazwyczaj panują bardzo trudne warunki do uprawy roślin. Brak okna bądź mała ilość wpadającego światła do środka, a także duża wilgotność powietrza. Nie jest to wymarzone miejsce dla bujnego życia roślin. Są jednak i takie gatunki, które doskonale sobie w nich poradzą. Wystarczy poznać specyfikę wybranych roślin i wybrać te, które będą najbardziej odpowiednie do twojej łazienki.  

Żelazne gatunki roślin są najlepsze do łazienki ze znikomą ilością światła  

Wybór roślin do pomieszczenia, jakim jest łazienka, wymaga uwzględnienia jej specyficznych warunków. Czy to możliwe, aby jakakolwiek roślina urosła w łazience, w której na ogół jest mało światła? Okazuje się, że tak. Wystarczy postawić na odpowiednie gatunki. 

Wśród nich z pewnością należy wymienić te rośliny, które uważane są za żelazne, a więc poradzą sobie w niemal każdych warunkach. Wybaczają rzadkie podlewanie oraz małą ilość Słońca. Dobrym wyborem będzie więc filodendron, bromelia czy bluszcz. Dodatkowo poradzą sobie one z dużą wilgotnością, która panuje w łazience. W dobrze oświetlonej łazience sprawdzą się natomiast storczyki, alokazja bądź monstera. 

A co z łazienką bez okna? Tutaj również istnieją gatunki, które poradzą sobie i w takich warunkach. Są to rośliny do zadań specjalnych, wśród których z pewnością należy umieścić zamiokulkasa. Pięknie przyozdabia wnętrze, a co więcej, dzielnie znosi trudne warunki. Do łazienki, w której brak promieni słonecznych sprawdzi się również aloes oraz sansewiera.  

Przeczytaj również: Zmieszaj z wodą i podlej sansewierię. Nowe liście ledwo pomieszczą się w doniczce

O czym pamiętać mając rośliny w łazience?  

Poszukując roślin do łazienki, warto również zwrócić uwagę na ich przystosowalność, jeśli chodzi o wilgotność powietrza. W związku z tym warto regularnie wietrzyć to pomieszczenie. Co więcej, rosnące tam roślinki należy doglądać i pielęgnować ze szczególną starannością.  

Ważne, aby podejść do tego odpowiedzialnie i dobrać odpowiednią ilość, a przede wszystkim wielkość roślin względem metrażu łazienki. Niektóre gatunki zajmują sporą przestrzeń i może nie być na nie miejsca w ciasnej łazience. Dobrze znaleźć dla roślin takie stanowisko, które nie będzie blisko grzejnika, a także nie będzie narażało na ciągłe przesuwanie oraz dotykanie.  

Należy szczególnie chronić rośliny przed środkami chemicznymi w czasie sprzątania łazienki. Tak jak w przypadku każdej rośliny należy dbać o odpowiednie podlewanie i nawożenie roślin, a także o systematyczne przecieranie liści z kurzu. Jeśli posiadasz więcej roślin, możesz co jakiś czas rotacyjnie zamieniać je miejscami, aby równomiernie wzrastały. Pamiętaj, że niektóre gatunki źle znoszą zmianę stanowiska. Odpowiedni wybór roślin do łazienki i pielęgnacja to klucz do pięknej łazienki przyozdobionej zielonymi roślinkami.  

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin