Reklama
Reklama

Przesadziłaś storczyka i opadły mu wszystkie kwiaty? Zobacz, na czym polegał błąd

Kochamy storczyki mimo tego, że są to bardzo kapryśne kwiaty. Zaszkodzić im może drobiazg, którego inne rośliny nawet nie zauważą. Orchidee kochają słońce, ale nie przez cały dzień, wolą moczenie niż podlewanie. Istotną kwestią jest konieczność przesadzania storczyków. Proces ten musi być jednak przeprowadzony w odpowiednim czasie i we właściwy sposób, jeden błąd i roślina zrzuci kwiaty.

Dlaczego trzeba przesadzać storczyki?

Storczyki trzeba przesadzać średnio co dwa lata. Trzeba to zrobić wtedy, kiedy korzenie rośliny przerosną i wystają poza doniczkę. Inną przesłanką do przesadzenia orchidei są choroby, takie jak gnicie korzenia. Wynika to ze zbyt obfitego podlewania.  

Przesadzamy storczyki również dlatego, że są bardzo żarłoczne i szybko wyjaławiają podłoże. Wynika to również z tego, że nie nadają się do sadzenia w ziemi. Idealne dla nich są mieszanki kory, mchu czy torfowca. Najlepszą porą na przesadzanie storczyków jest wczesna wiosna. Latem, podczas kwitnienia lepiej ich nie ruszać.  

Czytaj też: Zamiokulkas nie chce rosnąć? Dzięki tej domowej odżywce wypuści nowe pędy

Jak prawidłowo przesadzać storczyki? Nie popełnij tego błędu 

Oprócz czasu, podczas przesadzania orchidei warto trzymać się kilku zasad. Pomogą one utrzymać roślinę w dobrej kondycji i znów jej zakwitnąć. Jak prawidłowo przesadzać storczyki?  

  • wybierz odpowiednią doniczkę, najlepiej o numer lub dwa większą od obecnej. Powinna być plastikowa lub szklana i przezroczysta;  
  • przygotuj odpowiednie podłoże, zawierające torf, korę, włókna kokosowe oraz drenaż w postaci perlitu lub keramzytu. W sklepach ogrodniczych kupisz gotowe podłoże do orchidei; 
  • ostrożnie wyjmij storczyka z ziemi i delikatnie oczyść jego korzenie. Tym właśnie różni się przesadzanie orchidei od przesadzania innych roślin, które przenosimy do nowej doniczki z całą bryłą ziemi; 
  • pozbądź się martwych lub gnijących korzeni
  • wsyp na dno doniczki trochę drenażu, dosyp podłoże i dopiero wtedy wsadź do niej korzenie storczyka i przysyp je podłożem;  
  • posadzoną roślinę podlej dopiero po trzech dniach. Tuż po posadzeniu orchidei nie należy również nawozić, to ją dodatkowo zestresuje.  

Storczyk podczas przesadzania wymaga odmiennego potraktowania niż to, do którego przyzwyczaiły nas inne rośliny. Warto jednak zrobić to dobrze - jak tylko orchidea się zregeneruje, wypuści nowe kwiaty.  

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin