Reklama
Reklama

Gdy widzisz, że pieniążek żółknie, musisz działać szybko. Wlej to do doniczki, a liście odzyskają kolor

Grubosz jajowaty nazywany jest drzewkiem szczęścia lub pieniążkiem, z uwagi na charakterystyczny wygląd liści. Zdarza się jednak, że ta odporna roślina żółknie, mimo że uchodzi za niezwykle odporną. Co może być tego przyczyną i jak wzmocnić pieniążka? Podpowiadamy, jak wykonać regeneracyjną odżywkę.

Grubosz jajowaty — znany też jako grubosz srebrzysty, grubosz owalny, drzewko szczęścia czy drzewko pieniężne — to popularna roślina doniczkowa z rodziny gruboszowatych. W naturalnym środowisku roślina dorasta do wysokości czterech metrów, jednak w uprawie doniczkowej najczęściej osiąga jeden metr.

Wyróżnia się jajowatymi, mięsistymi liśćmi, przypominającymi monety. Pieniążek jest raczej łatwy w uprawie, ponieważ wyróżnia się dużą odpornością. Zdarza się jednak, że kondycja rośliny ulega pogorszeniu. Co zrobić, gdy jego liście żółkną i z czego może to wynikać?

Grubosz jajowaty żółknie? Oto możliwa przyczyna

Grubosz jajowaty należy do grona "żelaznych roślin" - jest więc idealną propozycją dla początkujących hodowców, a także dla tych, którzy nie mają czasu, by troskliwie pielęgnować rośliny domowe. Świetnie sobie radzi w praktycznie każdych warunkach i potrafi wytrzymać bardzo długo bez wody. Gromadzi ją bowiem w swoich mięsistych liściach.

To ogromna zaleta, jednak czasem właściciele zapominają, iż grubosza jajowatego nie trzeba zbyt obficie i często podlewać. W konsekwencji może ulec przelaniu. Nadmiar wody powoduje zaś gnicie korzeni, co może wpłynąć na kolor jego liści. Mogą one również utracić swoją intensywnie zieloną barwę na skutek braku dostatecznej ilości słońca i niedoboru magnezu. 

Czytaj też: Liście monstery żółkną? Włóż do doniczki kilka kapsułek, a odratujesz roślinę 

Odżywka do pieniążka z soli Epsom. Jak ją przygotować?

Sól Epsom, zwana też solą gorzką lub angielską to siarczan magnezu, który może być stosowany przez ludzi doustnie lub w celach kosmetycznych. Co ciekawe, może również posłużyć do wykonania odżywki wzmacniającej do pieniążka. By ją przygotować, wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli Epsom w litrze przegotowanej, ostudzonej wody. Gotowa odżywka powinna być aplikowana bezpośrednio na podłoże - nie częściej niż raz w miesiącu.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie