Liście monstery żółkną? Włóż do doniczki kilka kapsułek, a odratujesz roślinę
Monstera może być prawdziwą ozdobą domu, jeśli tylko właściwie się o nią zadba. Niestety, czasami jej kondycja ulega pogorszeniu, a liście opadają czy żółkną. Co może być tego przyczyną? Co zrobić, by odżywić monsterę i pomóc jej powrócić do formy? Wyjaśniamy.
Monstera to rodzaj pnączy z rodziny obrazkowatych, o niezwykle oryginalnym wyglądzie. Główną ozdobą rośliny są charakterystyczne blaszki liściowe, na których z wiekiem pojawiają się otwory. W naturalnym środowisku monstery mogą osiągnąć nawet 20 metrów wysokości, jednak w warunkach domowych zwykle dorastają do 1-2 metrów.
Ta popularna roślina doniczkowa może być prawdziwą ozdobą wnętrza, jeśli tylko właściwie się o nią zadba. Żółknięcie liści monstery powinno nas skłonić do natychmiastowego działania. Co zrobić i do czego może się przydać czosnek w kapsułkach?
Żółknięcie liści monstery może mieć rozmaite przyczyny. Najczęściej jest spowodowane nadmiernym podlewaniem. Monsterę powinno się bowiem podlewać dopiero wtedy, gdy górna warstwa podłoża przeschnie. Na spodzie doniczki powinna się zaś znaleźć warstwa drenażu, dzięki której ewentualny nadmiar wody będzie mógł szybko wypłynąć. W przypadku przelania rośliny, jej korzenie zaczynają gnić, a choroba grzybowa dość szybko przenosi się też na liście. Zaczynają one żółknąć i pojawiają się na nich brązowe plamy.
Żółknięcie liści może też być objawem ataku szkodników. Jeśli monstera rzeczywiście stała się dla nich pożywką, należy ją umyć pod bieżącą wodą i zastosować specjalistyczne środki, które pomogą się ich pozbyć.
Czytaj też: Róże postoją w wazonie nawet 2 tygodnie. Tę metodę zdradziła mi kwiaciarka
Jeśli przyczyną żółknięcia liści monstery jest przelanie, roślinę trzeba będzie przesadzić. Pożółkłe liście monstery należy usunąć, a po wyjęciu rośliny z doniczki trzeba otrzepać je z resztek ziemi i opłukać w świeżej wodzie. Następnie osuszamy je i odcinamy zgniłe korzenie. Po kilku godzinach odpoczynku monstera powinna trafić do świeżego podłoża, a następnie zostać delikatnie podlana odstaną wodą.
Możemy też wzmocnić monsterę czosnkiem w kapsułkach. Kilka kapsułek umieszczamy po prostu w doniczce z ziemią. Stopniowo zaczną się one rozpuszczać i uwalniać odżywczy środek, który nie tylko wzmocni odporność monstery, ale też ochroni ją przed rozwojem choroby grzybowej. Czosnek działa bowiem antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
Zobacz też:
Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony