Reklama
Reklama

Zbliża się czas na wykonanie tego zabiegu. Rośliny doniczkowe zyskają nową moc

Nadchodząca wielkimi krokami wiosna to najlepszy czas na to, by przesadzić swoje rośliny. Dzięki temu dostarczymy naszym kwiatom doniczkowym składników odżywczych i równocześnie pobudzimy je do wzrostu. Podpowiadamy, jak krok po kroku przesadzić rośliny i jakie podłoże wybrać, aby mogły się zdrowo rozwijać.

Regularne przesadzanie roślin jest bardzo istotne podczas ich uprawy. Wpływa bezpośrednio na rozwój, a odpowiednio dobrana ziemia, wzbogaca kwiaty o niezbędne składniki odżywcze. Dzięki temu rośliny mogą zdrowo i szybko się rozrastać. Sprawdź, jak wykonać wiosenne przesadzanie kwiatów doniczkowych.

Kiedy jest najlepszy czas na przesadzanie roślin doniczkowych?

Chcąc przesadzać nasze rośliny, musimy także wziąć pod uwagę, że najlepiej wykonywać to w konkretnym terminie, aby nie zaszkodzić kwiatom doniczkowym, a pobudzić je do rozwoju.

Wobec tego rośliny doniczkowe najlepiej przesadzać w okresie od marca do września. Jest to czas, gdy roślina nie znajduje się w stanie spoczynku. Oznacza to więc, że właśnie w tym okresie potrzebuje ona składników mineralnych, które może czerpać z podłoża.

Warto również pamiętać o tym, że młode rośliny powinniśmy przesadzać raz w roku, a te starsze nawet co kilka lat, chyba że dają wcześniej sygnały, że potrzebują tego zabiegu lub po prostu wyrastają już z doniczek.

Jak wybrać najlepsze podłoże dla roślin?

Podłoże należy dobrać odpowiednio do danego gatunku roślin. Możemy w tym przypadku skorzystać z gotowych mieszanek, dostępnych w sklepach ogrodniczych lub samodzielnie skomponować najlepszą dla naszych kwiatów mieszankę.

Równocześnie pamiętajmy o zasadzie mówiącej, że rośliny, które lubią wilgoć, należy przesadzać do podłoża kompostowego, a te, które są wrażliwe na przelanie, najlepiej będzie umieścić w ziemi uniwersalnej.

Dodatkowo, zanim wsadzimy rośliny do nowej ziemi, nie możemy zapomnieć o wykonaniu drenażu na dnie doniczki, używając do tego keramzytu, żwiru czy perlitu.

Czytaj również: Chcesz przesadzić monsterę? Tak przygotujesz najlepsze podłoże

W jaki sposób przesadzać rośliny?

Po przygotowaniu odpowiedniego podłoża oraz po wykonaniu drenażu możemy przejść do przesadzania naszych roślin doniczkowych.

Wykonując to w mieszkaniu, warto zabezpieczyć powierzchnię wielorazową folią malarską, aby uniknąć bałaganu. Oprócz tego przed przystąpieniem do przesadzania kwiatów należy je podlać, aby później łatwiej wyjąć je z doniczki.

Po wyciągnięciu rośliny ze starego podłoża musimy dokładnie ją obejrzeć. W przypadku, gdy korzenie są wyraźnie uszkodzone, powinniśmy bezzwłocznie je przyciąć. Następnie wsypujemy odpowiednie podłoże i umieszczamy korzenie w ziemi. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy podłożem i lekko ją ubijamy. Pamiętajmy, aby po przesadzeniu rośliny od razu ją podlać.

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | uprawa roślin