Reklama
Reklama

Aloes urośnie duży i dorodny. Wystarczy, że podlejesz go tym syropem

Aloes to chętnie uprawiana w domach roślina, znana ze swoich mięsistych liści i wielu prozdrowotnych właściwości. Jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijała i wytwarzała liczne liście, do wzrostu może ją pobudzić odżywka domowej roboty. Do jej wykonania można użyć orzechów włoskich, a konkretnie ich łupinek. Wyjaśniamy, jak ją przygotować.

Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów liściowych, do którego należy około 590 gatunków. W naszych domach najczęściej jednak uprawiany jest aloes zwyczajny (znany też jako aloe vera) i aloes drzewiasty. To sukulenty o mięsistych liściach, przechowujących wodę. Rośliny te nie mają dużych wymagań uprawowych, więc polecane są nawet początkującym ogrodnikom.

Jeśli chcemy, by zdrowo się rozwijały i obsypywały się liśćmi, możemy wzmacniać je specjalnymi odżywkami — także tymi domowej roboty. Idealną odżywką do aloesu i wielu innych roślin doniczkowych będzie syrop z łupin orzechów. Jak go przygotować?

Syrop z łupin orzecha włoskiego. Jak go przygotować?

Domowa odżywka do aloesu jest bardzo łatwa do przygotowania. Do garnka wrzucamy szklankę łupin orzechów włoskich i zalewamy je wodą (w ilości półtora litra). Następnie gotujemy łupiny pod przykryciem przez około pół godziny, po czym studzimy wywar i przecedzamy go.

Gotowy syrop rozcieńczamy z wodą w stosunku 1:3 - w ten sposób powstaje rewelacyjna odżywka do aloesu. Roślinę można podlewać syropem z łupin orzecha włoskiego przez cały rok, jednak nie róbmy tego częściej niż raz w miesiącu.  

Czytaj też: Możesz mieć sansewierię za darmo. Rozmnożysz ją z jednego liścia 

Nie tylko aloes. Te rośliny możesz wzmacniać nawozem z orzechów

Specjalny nawóz przygotowany z łupin orzecha włoskiego zawiera między innymi fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo i cynk. Dzięki temu pozytywnie wpływa na rośliny, pobudzając je do intensywnego wzrostu i wzmacniając je. Wzmacnia też ochronę przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, które mogłyby zaatakować rośliny.

Syropem z łupin orzechów włoskich możemy przy tym odżywiać nie tylko aloes, ale i inne rośliny doniczkowe. Z takiego wzmocnienia ucieszy się najbardziej monstera, maranta, bluszcz i filodendron. Domowa odżywka najlepiej bowiem oddziałuje na te rośliny, które wyróżniają się dekoracyjnymi liśćmi. 

Zobacz też:

Sadzenie dalii w doniczkach i w ogrodzie. Ogrodnik mówi o dwóch różnych terminach

Pomidory i ogórki obrodzą w tym sezonie jak nigdy. Wystarczy, że dodasz to do ziemi

Zbliża się termin wysiewu marchewki. Znajomy ogrodnik podpowiada, jak dwukrotnie zwiększyć plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie