Reklama
Reklama

Możesz mieć sansewierię za darmo. Rozmnożysz ją z jednego liścia

Sansewierię można rozmnażać przez rozdzielenie kłączy lub przez sadzonki liściowe. Jeden i drugi sposób jest prosty i pozwala uzyskać sporo nowych, pięknych roślin. Wyjaśniamy, jak rozmnożyć sansewierię z liścia krok po kroku.

Sansewieria to popularna roślina doniczkowa, należąca do grupy sukulentów liściowych. Ma mięsiste, sztywne liście i niewielkie wymagania uprawowe. W dodatku jest jedną z najwydajniejszych roślin domowych, jeśli weźmiemy pod uwagę produkcję tlenu i oczyszczanie powietrza. Liczne zalety sprawiły, że cieszy się dużym zainteresowaniem. W dodatku jeśli chcemy rozmnożyć sansewierię, nie jest to wcale trudne. Wystarczy już jeden liść, by uzyskać kilka dobrej jakości sadzonek.

Rozmnażanie sansewierii z liścia. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

Sansewieria może zostać łatwo rozmnożona — wystarczy ukorzenić fragmenty jej liścia w wodzie lub w ziemi. Jak to zrobić? Wybieramy zdrowy, dorodny liść i odcinamy go zdezynfekowanym wcześniej narzędziem. Następnie liść tniemy na odcinki długości około 5-8 cm każdy. Odkładamy je na kilka godzin, by lekko przeschły. Pamiętajmy, by układać je zgodnie z biegunowością — jeśli umieścimy liść w podłożu wierzchołkiem w dół, nie wypuści korzeni.

Każdy fragment liścia umieszczamy w wodzie — na przykład w filiżance lub szklance. Przymocujmy jednak liście do krawędzi, aby w wodzie znajdowała się tylko ich część. Drugi sposób to umieszczenie fragmentów liści w ziemi kwiatowej z dodatkiem piasku (na około ¼ wysokości). Po wsadzeniu do ziemi, sadzonki należy podlać. Gdy zaczną wypuszczać pierwsze liście, przenosimy je do osobnych doniczek.  

Czytaj też: Twój storczyk wygląda w ten sposób? To znak, że powinieneś go przesadzić 

Sadzenie ukorzenionego liścia. O tym koniecznie pamiętaj

Ukorzeniony liść sansewierii powinien trafić do specjalnie przygotowanej doniczki, aby zdrowo się rozwijał. Na jej dnie należy umieścić warstwę drenażu - na przykład wsypując do niej keramzyt. Doniczkę wypełniamy do połowy ziemią, umieszczamy na niej korzenie sadzonki, a następnie zasypujemy resztą podłoża w taki sposób, by była nim przysypana w podobnym stopniu, jak wcześniej. Po posadzeniu ziemię wokół sadzonki należy delikatnie ugnieść i podlać. 

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin