Reklama
Reklama

Możesz mieć sansewierię za darmo. Rozmnożysz ją z jednego liścia

Sansewierię można rozmnażać przez rozdzielenie kłączy lub przez sadzonki liściowe. Jeden i drugi sposób jest prosty i pozwala uzyskać sporo nowych, pięknych roślin. Wyjaśniamy, jak rozmnożyć sansewierię z liścia krok po kroku.

Sansewieria to popularna roślina doniczkowa, należąca do grupy sukulentów liściowych. Ma mięsiste, sztywne liście i niewielkie wymagania uprawowe. W dodatku jest jedną z najwydajniejszych roślin domowych, jeśli weźmiemy pod uwagę produkcję tlenu i oczyszczanie powietrza. Liczne zalety sprawiły, że cieszy się dużym zainteresowaniem. W dodatku jeśli chcemy rozmnożyć sansewierię, nie jest to wcale trudne. Wystarczy już jeden liść, by uzyskać kilka dobrej jakości sadzonek.

Rozmnażanie sansewierii z liścia. Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku

Sansewieria może zostać łatwo rozmnożona — wystarczy ukorzenić fragmenty jej liścia w wodzie lub w ziemi. Jak to zrobić? Wybieramy zdrowy, dorodny liść i odcinamy go zdezynfekowanym wcześniej narzędziem. Następnie liść tniemy na odcinki długości około 5-8 cm każdy. Odkładamy je na kilka godzin, by lekko przeschły. Pamiętajmy, by układać je zgodnie z biegunowością — jeśli umieścimy liść w podłożu wierzchołkiem w dół, nie wypuści korzeni.

Każdy fragment liścia umieszczamy w wodzie — na przykład w filiżance lub szklance. Przymocujmy jednak liście do krawędzi, aby w wodzie znajdowała się tylko ich część. Drugi sposób to umieszczenie fragmentów liści w ziemi kwiatowej z dodatkiem piasku (na około ¼ wysokości). Po wsadzeniu do ziemi, sadzonki należy podlać. Gdy zaczną wypuszczać pierwsze liście, przenosimy je do osobnych doniczek.  

Czytaj też: Twój storczyk wygląda w ten sposób? To znak, że powinieneś go przesadzić 

Sadzenie ukorzenionego liścia. O tym koniecznie pamiętaj

Ukorzeniony liść sansewierii powinien trafić do specjalnie przygotowanej doniczki, aby zdrowo się rozwijał. Na jej dnie należy umieścić warstwę drenażu - na przykład wsypując do niej keramzyt. Doniczkę wypełniamy do połowy ziemią, umieszczamy na niej korzenie sadzonki, a następnie zasypujemy resztą podłoża w taki sposób, by była nim przysypana w podobnym stopniu, jak wcześniej. Po posadzeniu ziemię wokół sadzonki należy delikatnie ugnieść i podlać. 

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin