Twój storczyk wygląda w ten sposób? To znak, że powinieneś go przesadzić
Przesadzanie generalnie służy storczykom i każdy powinien przejść ten zabieg przynajmniej raz na trzy sezony. Są jednak sytuacje, w których reagować trzeba natychmiast, inaczej roślina szybko będzie nadawał się tylko do wyrzucenia. Jakie oznaki wskazują na konieczność przesadzenia storczyka do nowej doniczki? Co zrobić, żeby roślina dobrze zniosła ten zabieg?
Przesadzanie storczyka to kluczowy zabieg dla utrzymania zdrowej i atrakcyjnej rośliny. Chociaż ogólnie przyjmuje się, że storczyki należy przesadzać co 2-3 lata, to warto pamiętać, że nie ma sztywnych reguł - tempo wzrostu storczyka również odgrywa istotną rolę.
Konieczność przyspieszenia przesadzania może wynikać z przerostu splątanych korzeni, który ogranicza rozwój rośliny. Tego samego wymaga zbyt ciasna doniczka, która ogranicza cyrkulację powietrza. Jeśli doniczka staje się zbyt ciasna, wpływa to na cyrkulację powietrza.
Widoczny w doniczce mech, naloty pleśni czy szkodniki, to kolejne przesłanki, które skłaniają do szybszego przesadzenia storczyków. Równie poważnie trzeba podchodzić do kondycji samego podłoża. Roślina z czasem wyjaławia glebę z substancji odżywczych, a ziemia staje się mało stabilna, słabo przepuszczalna – po prostu nieodpowiednia do uprawy.
Czytaj także: Storczyki mogą kwitnąć przez cały rok. Wystarczy, że je odpowiednio zachęcisz
Przesadzanie storczyka najlepiej przeprowadzać wiosną, zwłaszcza gdy roślina nie kwitnie, co zwiększa szanse na pomyślną adaptację. Kiedy jednak któraś z przywołanych powyżej sytuacji wystąpi w momencie kwitnienia, nie należy zwlekać z "przeprowadzką".
Jeśli nie popełnimy w jej trakcie poważnych błędów, to przesadzanie w okresie kwitnienia nie powinno doprowadzić do śmierci rośliny (zdecydowanie szybciej wykończy ją ewentualna choroba).
Wchodząc do sklepu ogrodniczego, szybko zauważymy, że na półkach obok różnych mieszanek ziemi znajduje się też podłoże przygotowane specjalnie pod storczyki. W tym przypadku nie jest to żaden chwyt marketingowy, storczyk to wymagające w uprawie rośliny, które nie zadowolą się zwykłą ziemią uniwersalną.
Mieszanka musi być luźna i przepuszczalna – jeśli kupimy samą ziemię pod storczyki, to warto zmieszać ją w proporcjach 1:1 z keramzytem. Bez większych problemów można kupić podłoże z dodatkiem tego kruszywa, a także innymi pożądanymi w uprawie storczyków składnikami – torfem, włóknem kokosowym, łupinami orzechów czy wysuszonymi korzeniami paproci.
Przesadzanie storczyka to proces wymagający odpowiednich narzędzi i staranności. Przygotuj gazetę, nową doniczkę, gotowe podłoże do storczyków, nożyczki lub nóż, podpórkę, spryskiwacz i miskę z wodą. Kiedy jesteś gotów, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
- Delikatnie wyjmij storczyka z starej doniczki rozcinając ją, jeśli to konieczne.
- Namocz podłoże, jeśli podłoże mocno przylega do korzeni, namocz całą bryłę. To ułatwi usunięcie ziemi.
- Usuń możliwie jak najwięcej starego podłoża, a następnie obetnij uschnięte, zgniłe i martwe korzenie.
- Ręcznie usuń ewentualne szkodniki, a w przypadku pleśni zastosuj środek grzybobójczy.
- Zdezynfekuj rany po cięciu chorych korzeni.
- Wypełnij nową doniczkę drenażem, suchym podłożem, a następnie umieść w niej storczyka.
- Obsyp korzenie mieszanką podłoża, unikając zbytniego uciskania.
- Ustabilizuj roślinę przy użyciu podpórki, przywiązując do niej główną łodygę.
- Nie podlewaj storczyka od razu po przesadzeniu, poczekaj 2-3 dni.
Po przesadzeniu z nawożeniem najlepiej poczekać kilka tygodni, aż roślina zaaklimatyzuje się w nowych warunkach (szczególnie jeśli zmieniliśmy też stanowisko). Postaw storczyka na docelowym miejscu i nie przejmuj się zbytnio, jeśli najbliższe kwitnienie storczyka nie będzie zbyt imponujące. To częste skutki przesadzania, szczególnie jeśli roślina była przed nim w nie najlepszym stanie.
Prawidłowo przeprowadzony zabieg z pewnością pozytywnie wpłynie na storczyki w dłuższej perspektywie. W kolejnych sezonach pozwoli rozwinąć się im jeszcze bardziej i wypuścić więcej kwiatów niż nawet najlepiej zaopiekowana roślina w zbyt małej doniczce.
Zobacz też:
W październiku nakarm tym grudnika, w święta zmieni się w parasol pełen kwiatów
Wyjmij z lodówki i poczęstuj nim paprotkę. Odwdzięczy się nowymi liśćmi
Wcale nie tuje. Ta roślina świetnie sprawdzi się jako żywopłot i jest ładniejsza