Reklama
Reklama

Postaw storczyki w tym miejscu, a obsypią się kwiatami

Storczyki to jedne z najpopularniejszych kwiatów ozdobnym, pojawiające się w wielu domach oraz przestrzeniach biurowych. Wbrew pozorom są to jednak dość wymagające kwiaty, które potrzebują odpowiednich warunków i pielęgnacji. Kluczowym czynnikiem jest właściwa ekspozycja roślin, ponieważ nie w każdym miejscu w mieszkaniu będą się czuły dobrze. Gdzie najlepiej umieścić storczyki - na słonecznym parapecie, czy w bardziej zacienionym miejscu?

Storczyki są sprzedawane w wielu kwiaciarniach, sieciowych marketach, a także są oferowane przez prywatnych hodowców. Rośliny są niedrogie i przepięknie wyglądają. Najpopularniejszą odmianą i jednocześnie najłatwiejszą w uprawie, jest storczyk falenopsis.

Decydując się na zakup falenopsisa, czy innej często wybieranej odmiany – dendrobium, należy zwracać uwagę na zdrowie okazu (brak plam na liściach i jędrne korzenie). Pąki kwiatów nie mogą też być zwiędnięte. Potem należy skupić się na pielęgnacji storczyków.

Pielęgnacja storczyków: jak zadbać o ich prawidłowy rozwój?

Storczyki należy umieścić w dobrze oświetlonym miejscu. Najlepiej, aby padały na nie rozproszone promienie słoneczne. Uprawa storczyka w domu powinna uwzględniać umieszczenie rośliny na parapecie, przy oknie wychodzącym na wschód. Należy jednak uważać, by nie były one zbyt intensywne, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia liści.

Storczyki będą dobrze rozwijać się w glebie o wilgotności na średnim poziomie 60%. Wymagające odmiany (np. obuwiki, miltonie i katleje) mogą potrzebować wilgotności na pułapie 70-80%. Dobrym rozwiązaniem, jest zainstalowanie nawilżacza powietrza w pobliżu storczyków.

Podlewanie rośliny należy przeprowadzać co 7-10 dni. Przed nawodnieniem storczyków, należy je wstawić do wanny. Potem można roślinę obficie podlać miękką wodą o temperaturze pokojowej. Hodowca powinien następnie odczekać, aż woda odpłynie z doniczek i dopiero później umieścić storczyki ponownie w osłonkach lub na podstawkach. 

Pielęgnacja storczyków: warunki glebowe i przesadzanie

Storczyki najlepiej będą rozwijać się na lekkim i dobrze przepuszczalnym podłożu. Sposobem na zapewnienie takich warunków może być zmieszanie pokruszonej kory sosnowej, mchu torfowca oraz kawałków węgla drzewnego. 

Przesadzanie storczyków należy wykonać w momencie, kiedy dolna część rośliny przestanie mieścić się w doniczce. Trzeba wybrać nowy pojemnik o podobnej konstrukcji, co poprzedni, ale w większym rozmiarze. 

Pielęgnacja storczyków: roztwór z mleka i wody jako naturalny nawóz

Rozwój storczyków można wesprzeć, podając im nawóz zawierający azot (N), fosfor (P) oraz potas (K). Te składniki ma w sobie mleko. Aby były dostarczone efektywnie do rośliny, warto wykonać roztwór, którego podstawą jest woda.

Mleko o zawartości około 2% tłuszczu należy połączyć z wodą. Trzeba zachować przy tym proporcje 1:1. Jeśli mleko ma w sobie więcej tłuszczu, to należy zastosować więcej wody. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby przynajmniej raz w miesiącu przepłukać doniczkę z orchideą dużą ilością wody tak, żeby usunąć nagromadzone sole pozostałe po nawozie.

Zobacz też:

Posadź ją zamiast lawendy. Wygląda podobnie, jest łatwa w uprawie i świetnie znosi upały

Moja babcia dba o goździki w ten sposób. Zawsze kwitną do późnej jesieni

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe