Reklama
Reklama

Chcesz przyspieszyć wzrost storczyków? Podlewaj je w ten sposób

Storczyki to piękne, lecz jednocześnie dość wymagające rośliny. Nieprawidłowa pielęgnacja może je zniszczyć. Istnieją jednak sprawdzone, domowe metody na wzmocnienie orchidei, przyspieszenie jej wzrostu oraz ochronę przed szkodnikami. Kluczowy składnik odżywki wzmacniającej znajduje się w…lodówce.

W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych można kupić wiele nawozów i odżywek do storczyków. Można jednak zastąpić je naturalnymi, tanimi i prostymi w przygotowaniu, domowymi produktami. Jednym z nich jest roztwór wody i mleka.

Podlewanie storczyków mlekiem – co daje?

Mleko krowie jest źródłem wapnia, który wzmacnia nie tylko ludzkie kości, ale – jak się okazuje – również rośliny. Przyspiesza ich wzrost, wzmacnia system korzeniowy i sprawia, że storczyki stają się mniej podatne na choroby. Dodatkowo duża zawartość witamin z grupy B sprawia, że mleko pomaga w walce z mszycami, bakteriami i wirusami, które mogą atakować liście i korzenie rośliny.

Odżywka do storczyków z mleka – jak ją przygotować?

Do podlewania orchidei najlepiej wykorzystywać mleko o zawartości tłuszczu 2 proc. Musi być ono świeże – zsiadłe mleko wlane do doniczki może doprowadzić do powstania procesów gnilnych i zniszczenia rośliny. Najlepiej wybierać naturalne produkty, bez konserwantów. Należy również pamiętać, by nie podlewać storczyków samym mlekiem.

Aby przygotować wzmacniającą odżywkę, trzeba zmieszać ze sobą litr wody oraz ok. pół litra mleka. Powstałym roztworem można podlewać korzenie rośliny lub zraszać jej liście.

Zabieg ten najlepiej powtarzać 1 raz w miesiącu. Zbyt częste podlewanie roślin mlekiem może być dla nich szkodliwe.

Jakie jeszcze kwiaty można podlewać mlekiem?

Oprócz storczyków „mleczne kuracje” są polecane do pielęgnacji paproci domowych, fikusów, bluszczy czy aloesu.

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | podlewanie | pielęgnacja roślin