Reklama
Reklama

Liście pomidorów zwijają się i więdną? Ogrodnik podpowiada, co musisz zrobić

Pomidory są niezwykle chętnie uprawiane w wielu ogródkach. Jednak czasem dbając o nie, możemy zaobserwować problem, jakim jest zwijanie się i więdniecie liści. Dzieje się to zarówno podczas uprawy w gruncie, jak i pod osłonami. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Sprawdź, jak je znaleźć i jak pielęgnować pomidory, aby uniknąć tego problemu.

Zwijanie się liści pomidorów to problem często spotkany podczas ich uprawy. Powodów tego należy szukać w kilku czynnikach, które zazwyczaj wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji roślin lub obecności szkodników. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakich błędów unikać.

Zwijanie się liści pomidora a jego pielęgnacja. O czym pamiętać?

W momencie, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy, oglądając liście naszych pomidorów, pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest upewnienie się, że zapewniliśmy naszym roślinom odpowiednie warunki uprawy.

Jedną z podstaw niezbędnych do prawidłowego owocowania oraz wzrostu pomidorów jest ustawienie ich w ciepłym, oraz dobrze nasłonecznionym stanowisku. Najlepszą temperaturą dla rośliny jest około 28 stopni Celsjusza w dzień oraz 18 stopni Celsjusza w nocy. Pomidory świetnie się rozwijają właśnie wtedy, gdy różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą wynosi około 10 stopni. Większe różnice mogą przyczyniać się do zwijania się liści pomidora.

Oprócz tego zwróćmy uwagę na to, jak nawadniamy nasze rośliny. Najlepiej robić to regularnie, ale nie nadmiernie. Niezwykle częstą przyczyną zwijania się liści jest długotrwały niedobór wody. Z tego powodu warto systematycznie doglądać naszej uprawy.

W dodatku brak zasilania wodą prowadzi także do zbrązowienia brzegów liści, co jest ostatnim etapem przed nieodwracalnym zwiędnięciem całej rośliny. Według ogrodników pomidory najlepiej podlewać, dostarczając im wodę wprost na ziemię, a nie zraszając ich liści oraz łodyg, ponieważ sprzyjałoby to rozwojowi chorób grzybowych.

Czytaj również: Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Te błędy sprawiają, że liście pomidora zwijają się i więdną. Na co uważać?

Błędem pielęgnacyjnym, który również sprawia, że liście pomidora zwijają się, jest przeprowadzanie ogławiania podczas bardzo słonecznej i gorącej pogody. Częstą pomyłką jest również przenawożenie pomidorów azotem lub fosforem.

Efektem takie działania jest nie tylko zwijanie się liści, ale i ich odbarwianie się. Oprócz tego podczas przenawożenia pomidorów wierzchołki rośliny stają się ciemnozielone, a liście od spodu są lekko fioletowe. Wtedy to musimy zrezygnować z dotychczas stosowanego nawozu oraz włączyć do pielęgnacji odżywki wapniowe.

Oprócz tego zwijanie się liści pomidora może wynikać z niedoboru miedzi. Dotyczy to starszych liści wierzchołkowych, które zawijają się rurkowato, a te najmłodsze zaś drobnieją. Dodatkowo ogonki liściowe są krótkie, a liście stają się sztywne. Te objawy wskazują na niedobór miedzi w glebie lub pojawienie się czynników, które utrudniają pomidorom pobieranie jej z gleby. Często wynika to ze zbyt wysokiego pH gleby, które przekracza 6,5.

Zwijanie się liści pomidora - jaki wpływ mają na to szkodniki?

Inną przyczyną zwijania się liści pomidorów jest obecność szkodników, takich jak mszyce. Zazwyczaj na tych roślinach pojawia się mszyca brzoskwiniowa lub mszyca ziemniaczana. Przyczynia się ona do zniekształcenia liści, które tworzą łyżkowatego wygięcie.

Obecność mszyc możemy zauważyć gołym okiem, ponieważ na liściach pojawia się wtedy lepka rosa miodowa, którą wydzielają szkodniki. Dodatkowo bez trudu dostrzeżemy dużą ilość samych szkodników na roślinie.

Po zaobserwowaniu ich należy bezzwłocznie podjąć działania, które pomogą nam się ich pozbyć. Możemy wyposażyć się w dostępne na rynku preparaty lub sięgnąć po domowe sposoby walki z mszycami, takie jak wyciąg z czosnku, oprysk z ziół czy wywar z cebuli.

Zobacz też:

Twoja hortensja nie kwitnie? Ogrodnik zdradza przyczynę

Twoje róże nie chcą kwitnąć? Winne może być nieodpowiednie sąsiedztwo

W ten sposób ochronisz winorośl przed chorobami. Nie chodzi o żaden oprysk

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | uprawa roślin