Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać
Czerwone liście borówki mogą być niepokojącym sygnałem, że z naszym krzewem dzieje się coś niedobrego. Warto wiedzieć, gdzie szukać przyczyn oraz jak zapobiegać takiemu zjawisku. Wyjaśniamy, jak przygotować prostą mieszankę, dzięki której pozbędziemy się problemu. Sprawdź, czego musisz użyć.
Borówka amerykańska wymaga odpowiedniej pielęgnacji, abyśmy mogli później cieszyć się obfitymi plonami w postaci okazałych i smacznych owoców. Jednak czasem zdarza się, że liście borówki przybierają czerwony odcień. Czy jest to powód do niepokoju? Wyjaśniamy, o czym to świadczy i jak dbać o krzew, aby liście były soczyście zielone.
Borówka amerykańska zazwyczaj ma zielone liście o gładkiej strukturze. Jednak czasem zdarza się, że w trakcie kwitnienia oraz owocowania liście rośliny stają się rudawe lub czerwone. Przyczyn tego zjawiska może być kilka.
W dwóch przypadkach czerwone liście borówki amerykańskiej nie powinny nas niepokoić. Pierwszym z nich jest jesienne przekwitanie, który wywołuje charakterystyczne czerwienienie lub brązowienie liści. Z racji tego, że jest to całkowicie naturalne zjawisko, nie powinniśmy się tym przejmować.
Drugą sytuacją, która nie powinna w nas wzbudzać niepokoju, jest moment nagłego spadku temperatur. Krzew borówki jest wrażliwy na takie zmiany, a zwłaszcza na nagły chłód. Wobec tego wtedy również możemy dostrzec odcienie czerwieni na liściach.
Czytaj również: Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?
Jednak czerwone liście borówki mogą być także oznaką tego, że coś złego dzieje się z rośliną. Często jest to efektem przesuszenia, na skutek którego krzew ma utrudnione pobieranie składników odżywczych z gleby. W efekcie liście borówki mogą zabarwić się na czerwono.
Dodatkowo inny odcień liści może być wywołany brakami w podłożu. Przede wszystkim dotyczy to niedoboru fosforu w glebie. Dodatkowo, jeśli ziemia ma pH neutralne lub zbliżone do zasadowego, to borówka zasygnalizuje, że jej to nie odpowiada, właśnie zabarwieniem liści. Wobec tego warto co jakiś czas sprawdzać poziom zakwaszenia gleby.
Zdarza się również, że czerwone liście borówki są objawem choroby grzybowej. Takie wybarwienie może być oznaką zgorzeli pędów lub zgnilizny korzeni.
Chcąc zapobiec pojawianiu się czerwonych liści u borówki, musimy odpowiednio ją zasilać. W tym celu warto sięgnąć od kuchennej szafki po otręby owsiane lub żytnie. Namaczamy je w letniej wodzie i odstawiamy na około 2-3 dni.
Po upływie tego czasu rozcieńczamy je z letnią wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowaną mieszanką podlewamy krzaczki borówki amerykańskiej. Czynność należy powtarzać raz w tygodniu, a jeśli mamy do czynienia ze sporymi niedoborami fosforu, to podlewanie wykonujemy dwa razy w tygodniu.
Otręby owsiane lub żytnie możemy z powodzeniem zastąpić płatkami górskimi. Istotne jest jednak to, że nie mogą to być płatki owsiane błyskawiczne.
Oprócz tego możemy zadbać o odpowiednią pielęgnację borówki, dzięki której zapobiegniemy problemom w uprawie. Wiele osób poleca odżywkę ze zsiadłego mleka oraz serwatki. Wystarczy, że wymieszamy te składniki i rozcieńczymy je z wodą 1:1. Taką mieszanką podlewamy krzaczki raz w tygodniu.
Dodatkowo nie zapominajmy o tym, że borówka źle czuje się w całkowitym zacienieniu lub w pełnym słońcu. Najlepszym stanowiskiem dla niej jest miejsce, gdzie docierają rozproszone promienie słoneczne. Możemy również usypać podłoże z korą, aby zatrzymywać wilgoć w podłożu. Dzięki temu będziemy cieszyć się obfitymi plonami.
Zobacz też:
Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony