Reklama
Reklama

Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

Szukając nietypowej rośliny do swojego ogrodu, warto zwrócić uwagę na okaz pochodzący z Ameryki Północnej. Zachwyca on nie tylko swoim wyglądem i zapachem, ale ma również wiele ciekawych zastosowań. Podpowiadamy, jak pielęgnować tę oryginalną i okazałą roślinę i jakie są zalety jej uprawy.

Pysznogłówka to oryginalna roślina, która może nie tylko ozdobić nasz ogród, ale i wspomóc nasze zdrowie oraz odstraszyć z posesji kleszcze, równocześnie przyciągając pożyteczne owady. Podpowiadamy, jak uprawiać ten wyjątkowy okaz oraz jakie warunki mu zapewnić, aby bujnie i pięknie zakwitał.

Pysznogłówka - jak wygląda?

Pysznogłówka to nietypowa roślina, pochodząca z Ameryki Północnej, która najczęściej przyciąga spojrzenie za sprawą swoich kwiatostanów. Kwiaty tego okazu przypominają małe rulony, wyrastające pionowo ze środka kwiatostanu. Potrafią przybierać różne barwy, więc możemy spotkać białe, żółte, fioletowe czy czerwone pysznogłówki.

Zależnie od odmiany roślina ta może osiągać wysokość od 60 do 120 cm. Zazwyczaj w polskich ogrodach spotkamy odmiany pysznogłówki, takie jak odmiana szkarłatna, dęta, kropkowana i ogrodowa. Niektórzy decydują się również na uprawę pysznogłówki cytrynowej, jednak ta z racji tego, że jest nieodporna na niskie temperatury, to w naszym rejonie może być jedynie rośliną jednoroczną.

Czytaj również: Mój skrzydłokwiat w końcu wypuszcza kwiaty. Wystarczyła odżywka z popularnego odpadu

Pielęgnacja pysznogłówki - o czym należy pamiętać?

Sama pielęgnacja pysznogłówki nie jest skomplikowana. Musimy jednak zapewnić naszej roślinie odpowiednie warunki, aby mogła się zdrowo rozwijać. Przede wszystkim należy posadzić ją w miejscu słonecznym lub półcienistym.

Oprócz tego warto pamiętać, że pysznogłówka lubi umiarkowane podlewanie. Jednak w czasie suszy powinno ono być częstsze. Uważajmy jednak, by woda nie stała w podłożu, ponieważ korzenie mogłyby zacząć gnić. Nie zapominajmy również o odpowiednim podłożu dla pysznogłówki. W tym przypadku ziemia powinna być żyzna oraz przepuszczalna.

Jeżeli chcemy wzmocnić kwitnięcie pysznogłówki, to zadbajmy o regularne nawożenie jej. Roślinę należy zasilać nawozami organicznymi w okresie wegetacji. Dodatkowo musimy także pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitłych pędów.

Co warto wiedzieć o pysznogłówce?

Jednak pysznogłówka to nie tylko barwna dekoracja ogrodu, ponieważ roślina ta, zwana również monardą lub bergamotką, ma wiele ciekawych zastosowań. Między innymi używana jest do tworzenia perfum, dzięki swojemu cytrynowemu aromatowi.

Oprócz tego pysznogłówka przyciąga pożyteczne owady, takie jak pszczoły czy motyle, które zapylają ogród. Co więcej, jej zapach skutecznie odstrasza kleszcze. Niektórzy twierdzą również, że w miejscach, w których rośnie pysznogłówka, zaobserwowano mniejszą obecność ślimaków i pędraków.

Dodatkowo roślina ta przynosi również korzyści dla naszego zdrowia. Napary z niektórych jej odmian pomagają w trakcie przeziębienia i mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne, a także są wykorzystywane do łagodzenia objawów infekcji dróg oddechowych, takich jak katar, kaszel czy zapalenie gardła.

Zobacz też:

Kupujesz takie osłonki dla roślin doniczkowych? Uważaj, możesz im zaszkodzić

Jadalne kwiaty tego drzewa wyrastają bezpośrednio z kory. Są słodkie i dekoracyjne

Białe muszki oblazły twoje rośliny? Ogrodnik radzi, jak się ich pozbyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: uprawa roślin