Reklama
Reklama

Masz problem ze ślimakami w ogrodzie? Posadź tę roślinę, a będą omijać twoją działkę szerokim łukiem

Posadzenie roślin odstraszających ślimaki pomaga wypędzić szkodniki z ogrodu. Powszechnie wiadomo, że rozmaryn czy bazylia mogą je skutecznie odstraszyć, ale jest jeszcze jeden mniej znany, ale warty uwagi gatunek, który powinieneś uprawiać w pobliżu grządek, jeśli nie chcesz mieć problemów ze ślimakami.

Ślimaki szybko się rozmnażają, a ich duża ilość w ogrodzie może być sporym problemem. To małe szkodniki o wielkim apetycie, które mogą się przyczynić do uszkodzenia części warzyw na grządkach, a w skrajnych przypadkach nawet do całkowitej utraty plonów. 

Jeśli masz problem ze ślimakami w ogrodzie, posadź obok grządek rutę zwyczajną. Piżmowy zapach tej docenianej w zielarstwie rośliny odstraszy je, dzięki czemu nie będą już więcej niszczyć twojej działki. 

Może cię zainteresować: Wbij widelec w ziemię, a mlecze więcej nie odrosną

Ruta zwyczajna to roślina, która odstrasza ślimaki. Jak wygląda?

Ruta zwyczajna to wieloletnia bylina, która pochodzi z południowo-wschodniej części Europy, ale z powodzeniem odnajduje się w polskim klimacie. W naszym kraju jest uprawiana jako surowiec zielarski albo roślina ozdobna, która pięknie prezentuje się na rabatach, w żywopłotach czy skalniakach.

Ruta zwyczajna może dorastać do 100 cm wysokości. Wyróżnia ją drewniana, rozgałęziona łodyga, pokryta pierzastosiecznymi liśćmi. Jej główną cechą charakterystyczną są jednak zielonkawo-żółte kwiaty, rozkwitające w okresie od czerwca do końca lipca. Na wierzchu niekiedy można zauważyć błękitnawy nalot. 

Czytaj również: Co zrobić, żeby śliwki nie były robaczywe? Ten oprysk sprawi, że robaki uciekną w podskokach

Jak uprawiać rutę zwyczajną? Stosuj te zasady, a będzie zdobić twój ogród

W uprawie ruty zwyczajnej nie ma nic trudnego. Wystarczy zapewnić jej suche, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste podłoże i słoneczne stanowisko. Idealnym sąsiedztwem dla tej odstraszającej ślimaki rośliny będą inne zioła: najlepiej tymianek i szałwia. 

Nie zapomnij o regularnym podcinaniu ruty, bo bez tego nie będzie zdrowo rosła. Gatunku tego nie musisz prawie wcale podlewać ani nawozić, ale na zimę powinieneś okryć go słomą (ewentualnie suchym torfem), by nie przemarzł. 

Zobacz też:

Rozsyp w ogrodzie i patrz, jak ślimaki się wynoszą. Dodatkowo wzmocnisz te kwiaty

Wichury połamały drzewa i krzewy? Zrób tę maść leczniczą i posmaruj konary

Storczyk nie chce kwitnąć? Podlej go taką wodą, a obsypie się nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | uprawa roślin | działka | zioła