Reklama
Reklama

Co zrobić, żeby śliwki nie były robaczywe? Ten oprysk sprawi, że robaki uciekną w podskokach

Śliwa może zostać zaatakowana przez robaki i grzyby. Aby temu zapobiec, należy odpowiednio zabezpieczyć drzewa, jednak co zrobić, jeśli nie chcemy stosować chemicznych środków? Z pomocą przychodzi naturalny, bezpieczny i skuteczny oprysk z rośliny, która rośnie na łące.

Na śliwach mogą żerować bakterie, wirusy oraz grzyby. Drzewa padają także ofiarą robaków. Poza tym ulegają też chorobom tj. brunatna zgnilizna drzew pestkowych, torbiel śliw oraz rak bakteryjny. 

Jak widać, szkodników i chorób jest dużo. Warto zatem raz na zawsze zwalczyć je za pomocą naturalnego oprysku ze skrzypu polnego. Owocówki, przędziorki, mszyce i inne insekty zaczną od razu uciekać z drzew owocowych

Jak zrobić oprysk ze skrzypu polnego dla śliwy?

Doświadczeni sadownicy stosują oprysk ze skrzypu polnego na śliwy. Doskonale wiedzą o tym, że szybko pozbędą się robaków w bezpieczny sposób, który nie zaszkodzi drzewkom. Jak go zrobić?

Na początek należy zebrać skrzyp polny na łące oddalonej od dróg. Dzięki temu roślina nie będzie zanieczyszczona spalinami.

100 g posiekanego skrzypu polnego mieszamy z 1 l wody i odstawiamy tak przygotowaną mieszankę w ciemne miejsce na 24 godziny. Po tym czasie przecedzamy ją i wykonujemy oprysk na śliwach. 

Warto pamiętać, że najlepsze efekty uzyskuje się, stosując oprysk regularnie. Najlepiej robić to co kilka tygodni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się czerwców z ogrodu? Przepis na domowy oprysk

Skuteczność oprysku ze skrzypu polnego. Dlaczego warto?

Oprysk ze skrzypu polnego dba o ogólną kondycję drzew pestkowych. Pomaga w wytępieniu wszystkich bakterii i we wzmocnieniu naturalnej bariery ochronnej śliwy. Dlaczego tak się dzieje?

Ta roślina ma w swoim składzie kwas krzemowy, który niszczy robaki i grzyby tak samo, jak środki chemiczne. Mszyce, przędziorki i inne insekty zostają natychmiast wytępione. 

Skrzyp polny zawiera także flawonoidy, cynk, potas, magnez i wapń. Te związki mają pozytywny wpływ na kondycję śliwy i uodporniają ją na różne choroby. 

Zwiększenie naturalnej odporności śliwy sprawia, że drzewo lepiej radzi sobie ze stresem środowiskowym i atakami szkodników. Dodatkowo skrzyp polny wspomaga regenerację uszkodzonych części roślin, co jest szczególnie ważne w przypadku drzew owocowych. 

Ten oprysk wpływa również na smak owoców. Dzięki niemu drzewo wydaje soczyste i słodkie śliwki

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby roślin | działka