Reklama
Reklama

Czerwce zaczynają pustoszyć ogród? Ratunek masz w szafce kuchennej

Czerwce to groźne owady, które mogą spowodować poważne straty w naszym ogrodzie. Najgorsze jest również to, że nie widać ich gołym okiem. Poznaj objawy ich żerowania i domowy sposób na zwalczenie szkodników. Wystarczą produkty z szafki kuchennej.

Czerwce są grupą owadów należących do rzędu pluskawiaków. Trudno dostrzec je w ogrodzie, ponieważ ich ciało mierzy 5 mm. Ich kamuflaż to włoskowe osłonki, które dodatkowo chronią szkodniki przed działaniem czynników zewnętrznych. Jak rozpoznać żer czerwców i usunąć insekty z ogrodu? Sprawdź już teraz i szybko przystąp do działania, zanim zniszczą uprawy. 

Jak rozpoznać czerwce w ogrodzie? Objawy żerowania

Czerwce zaczynają atakować rośliny ogrodowe już wiosną, jednak najbardziej korzystnym terminem jest dla nich czerwiec. Z kolei jesienią i zimą mogą żerować na roślinach doniczkowych w domu. Najczęściej mamy do czynienia z tarcznikami i wełnowcami. Jak rozpoznać je w ogrodzie?

Szkodniki nie są widoczne gołym okiem, natomiast skutki ich żerowania już tak. Owady żywią się roślinnymi sokami. Wysysają je z rośliny, wbijając aparat gębowy w łodygi i liście. Powoduje to brązowienie pędów, zatrzymanie wzrostu czy żółknięcie igieł i liści. W efekcie roślina może całkowicie obumrzeć. 

Poza tym czerwce zostawiają na roślinach lepką spadź w kolorze białym lub przezroczystym (w zależności od odmiany). Na zainfekowanych miejscach rozwijają się grzyby, powodujące choroby. Ten płyn przyciąga również mrówki, które także szkodzą okazom. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak zwalczać poskrzypkę liliową? Zastosuj oprysk z czosnku

Jak pozbyć się czerwców z ogrodu? Opryski z produktów kuchennych

Zalecamy regularne monitorowanie roślin, aby jak najszybciej wykryć żerowanie czerwców w ogrodzie. Musimy czym prędzej przystąpić do ich zwalczania. Jak zrobić domowy oprysk?

Do przygotowania domowego oprysku potrzebujemy 10 ml oleju, kilka kropel płynu do mycia naczyń i 1 l wody. Te składniki należy ze sobą wymieszać i przelać do butelek ze spryskiwaczem. Dzięki olejowej mieszance owady nie będą miały dopływu tlenu i zaczną powoli ginąć. 

Możemy również przygotować ekologiczny oprysk z czosnku, pokrzywy lub cebuli. W tym celu mieszamy 25 g rośliny z 1 l wody i odczekujemy 15 minut. Ta metoda jest skuteczna tylko w przypadku, gdy czerwce dopiero rozpoczęły swój żer w ogrodzie. 

Innym sposobem jest usuwanie insektów za pomocą wacika nasączonego mydłem lub octem. Niestety to dość czasochłonna metoda, jeśli czerwce zainfekowały wiele roślin. 

Zobacz też:

Częstuję borówkę amerykańską moim śniadaniem. Dzięki temu owoce zbieram pełnymi garściami

Chcesz, by twoje tuje były gęste i błyszczące? Nie wyrzucaj tej rzeczy, tylko rozsyp wokół nich

O tej roślinie pisał nawet Szekspir. Sprawdź, jak ją uprawiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby