Poskrzypka liliowa zaatakowała kwiaty? Ogrodnik ma na to skuteczną radę
Insekty w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Infekują rośliny, a w efekcie mogą zniszczyć całe uprawy. Tak właśnie działa poskrzypka liliowa atakująca głównie lilie. Jak zwalczać tego owada? Ogrodnik radzi, aby zrobić oprysk z popularnego warzywa.
Poskrzypka liliowa to niewielki owad, przypominający żuka, który mierzy od 6 do 8 mm. Jej pokrywy skrzydeł i przedplecze mają karmazynową barwę, a ciało od spodu jest czarne.
Ten szkodnik atakuje liście i pąki kwiatów lilii. Może także żerować na konwalii i szachownicy. Swój żer w ogrodzie rozpoczyna już w kwietniu i trwa on do końca czerwca. Przedstawiamy sposób ogrodnika na zwalczenie tego uciążliwego insekta.
Poskrzypka liliowa nie ma naturalnych wrogów w świecie owadów. Właśnie dlatego powinniśmy regularnie oglądać rośliny, aby jak najszybciej przystąpić do walki z owadem. Jak zatem pozbyć się go z ogrodu?
Możemy ręcznie usuwać jaja i larwy insekta. Na spodniej części liści zauważymy podłużne, czerwone jaja. Z kolei na zewnętrznej stronie żerują lepkie larwy. Innym sposobem jest łapanie dorosłych osobników w słoik i wypuszczanie ich daleko poza ogród.
Najskuteczniejszą metodą ogrodnika na walkę z poskrzypką liliową jest wykonanie oprysku z czosnku. Opryskiwanie roślin powtarzamy wielokrotnie.
Jeśli chodzi o środki chemiczne, to nie są one zbyt skuteczne, ponieważ działają tylko na dorosłe osobniki. Chemia nie uszkadza natomiast ani larw, ani jaj składnych przez chrząszcze.
Naturalny oprysk na poskrzypkę liliową należy przygotować ze 100 g rozgniecionych ząbków czosnku, 500 g łupin warzywa i 10 l wody. Wszystkie składniki przekładamy do wiadra i odstawiamy do sfermentowania na około 24 godziny.
Gdy roztwór już sfermentuje, to odcedzamy go przez drobne sito i przelewamy do butelek ze spryskiwaczami. Lilie i inne rośliny zainfekowane przez poskrzypkę liliową opryskujemy raz na tydzień.
Oprysk z czosnku przyda nam się również na inne szkodniki w ogrodzie. Skutecznie zwalcza mszyce np. te atakujące pomidory. Można też stosować go na roztocza, przędziorki i wciornastki. Jego zapach skutecznie odstrasza ślimaki z grządek.
Zobacz też:
Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją
Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce
Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami