Reklama
Reklama

Poskrzypka liliowa zaatakowała kwiaty? Ogrodnik ma na to skuteczną radę

Insekty w ogrodzie to zmora wielu ogrodników. Infekują rośliny, a w efekcie mogą zniszczyć całe uprawy. Tak właśnie działa poskrzypka liliowa atakująca głównie lilie. Jak zwalczać tego owada? Ogrodnik radzi, aby zrobić oprysk z popularnego warzywa.

Poskrzypka liliowa to niewielki owad, przypominający żuka, który mierzy od 6 do 8 mm. Jej pokrywy skrzydeł i przedplecze mają karmazynową barwę, a ciało od spodu jest czarne.

Ten szkodnik atakuje liście i pąki kwiatów lilii. Może także żerować na konwalii i szachownicy. Swój żer w ogrodzie rozpoczyna już w kwietniu i trwa on do końca czerwca. Przedstawiamy sposób ogrodnika na zwalczenie tego uciążliwego insekta. 

Skuteczne metody na pozbycie się poskrzypki liliowej

Poskrzypka liliowa nie ma naturalnych wrogów w świecie owadów. Właśnie dlatego powinniśmy regularnie oglądać rośliny, aby jak najszybciej przystąpić do walki z owadem. Jak zatem pozbyć się go z ogrodu?

Możemy ręcznie usuwać jaja i larwy insekta. Na spodniej części liści zauważymy podłużne, czerwone jaja. Z kolei na zewnętrznej stronie żerują lepkie larwy. Innym sposobem jest łapanie dorosłych osobników w słoik i wypuszczanie ich daleko poza ogród

Najskuteczniejszą metodą ogrodnika na walkę z poskrzypką liliową jest wykonanie oprysku z czosnku. Opryskiwanie roślin powtarzamy wielokrotnie.

Jeśli chodzi o środki chemiczne, to nie są one zbyt skuteczne, ponieważ działają tylko na dorosłe osobniki. Chemia nie uszkadza natomiast ani larw, ani jaj składnych przez chrząszcze. 

Jak zrobić oprysk z czosnku na poskrzypkę liową? Prosty przepis

Naturalny oprysk na poskrzypkę liliową należy przygotować ze 100 g rozgniecionych ząbków czosnku, 500 g łupin warzywa i 10 l wody. Wszystkie składniki przekładamy do wiadra i odstawiamy do sfermentowania na około 24 godziny.

Gdy roztwór już sfermentuje, to odcedzamy go przez drobne sito i przelewamy do butelek ze spryskiwaczami. Lilie i inne rośliny zainfekowane przez poskrzypkę liliową opryskujemy raz na tydzień

Oprysk z czosnku przyda nam się również na inne szkodniki w ogrodzie. Skutecznie zwalcza mszyce np. te atakujące pomidory. Można też stosować go na roztocza, przędziorki i wciornastki. Jego zapach skutecznie odstrasza ślimaki z grządek. 

Zobacz też:

Przygotuj ogród na opady śniegu. Dzięki temu rośliny nie zmarnieją

Zamiast do kawy wlej do paproci. Nowe liście nie pomieszczą się w doniczce

Storczyk nie chce kwitnąć? Dodaj kilka kropel do wody, a obsypie się kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szkodniki w ogrodzie | domowe sposoby