Nie zapomnij założyć ich na drzewka owocowe. Dzięki temu uchronisz sad przed szkodnikami
Drzewa, zwłaszcza owocowe, często atakowane są przez szkodniki. Warto więc podjąć środki ochrony, dzięki którym zwalczymy niechcianych gości. W tym przypadku przydatne będą opaski na drzewa, które pozwalają ograniczyć ten problem. Podpowiadamy, jak je zakładać i o czym pamiętać podczas tego procesu.
Zakładanie opasek na drzewa to świetny sposób na ograniczenie występowania szkodników. Możemy wybrać różne rodzaje opasek, aby pozbyć się tego uciążliwego problemu. Opaski używane są nie tylko do drzew owocowych, ale i do innych gatunków. Sprawdź, jak je zakładać oraz jakie szkodniki można w ten sposób zwalczyć.
Zazwyczaj w amatorskiej uprawie drzew owocowych wykorzystywane są dwa rodzaje opasek, które zakłada się na pnie. Jedną z nich jest opaska na drzewa z tektury falistej (kartonowa). Jej zaletą jest to, że nawet nie musimy jej kupować, ponieważ bez problemu możemy wykorzystać do tego stare, nieużywane kartony, np. po jakimś sprzęcie. Innym rozwiązaniem jest po prostu kupienie tektury falistej w rolkach.
Drugą opcją są opaski lepowe na drzewa. Wspinające się po nich szkodniki, po prostu przyklejają się do danego miejsca. Ich skuteczność jest o wiele większa niż w przypadku opasek na drzewa z tektury, ponieważ szkodniki nie mogą przejść dalej. W dodatku nieco łatwiej ją zamontować, bo nie trzeba przywiązywać jej sznurkiem, ponieważ trzyma się na lep.
Zakładanie opasek na drzewa zazwyczaj wykonuje się w przypadku drzew owocowych, takich jak grusza, śliwa czy jabłoń. Jednak możemy nakładać je także na kasztanowce, świerki i sosny.
Za pomocą opasek możemy zwalczyć różne szkodniki, które wędrują wzdłuż pnia drzewa lub na dół na przezimowanie. Jednak pamiętajmy przy tym, że opaski na drzewa to nie jest metoda, która całkowicie pozwoli nam wyeliminować niechcianych gości, ponieważ powinna ona być łączona z innymi sposobami zwalczania szkodników.
Mimo to warto wiedzieć, na które szkodniki działają opaski na drzewach. Do tego grona zalicza się m.in.: owocówka śliwkóweczka, niektóre zwójki i motyle minujące liście, piędzik przedzimek, ukośnica szczawiówka, brudnica nieparka, brudnica mniszka, zimówek ogołotniak, szrotówek kasztanowiaczek, owocówka jabłkóweczka, kwieciak jabłkowiec.
Czytaj również: W ten sposób usuniesz pień drzewa bez wykopywania. Potrzebujesz zaledwie kilka złotych
Przed zakładaniem opaski na drzewa, powinniśmy zeskrobać spękaną korę, ponieważ stanowi ona naturalne schronienie dla owadów. W przypadku, gdy decydujemy się na samodzielne wykonanie opaski z tektury lub kartonu, musimy skupić się na tym, by jej szerokość wynosiła 15-25 cm.
Natomiast wysokość, na jakiej należy montować opaskę, różni się w zależności od tego, jakiego szkodnika zwalczamy. Jednak zazwyczaj wartość ta mieści się w granicach od 50 cm do 1 metra powyżej powierzchni gleby. Owijając tekturę wokół pnia, należy stworzyć podwójną warstwę. Na dole i górze przywiązujemy opaskę sznurkiem, by się nie zsunęła.
Jeśli chodzi o opaski lepowe, to montowanie ich jest o wiele prostsze, ponieważ nie wymagają one przywiązywania sznurkiem. Są także bardziej wydajne, bo nie musimy ich owijać kilkoma warstwami.
Termin założenia opasek na drzewa jest zależny od danego gatunku. Jednak w przypadku drzew owocowych najczęściej jest to okres maj-sierpień. Opaski zdejmujemy się, gdy zapełnią się już szkodnikami. Zazwyczaj moment ten przypada po 4-6 tygodniach od ich założenia. Opaski kartonowe po zdjęciu najlepiej spalić, a opaski lepowe wyrzucić do odpadów komunalnych.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz