Reklama
Reklama

​W ten sposób usuniesz pień drzewa bez wykopywania. Potrzebujesz zaledwie kilka złotych

Pień po wyciętym drzewie może przeszkadzać w ogrodzie zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Wiele osób kojarzy jego wycięcie z koniecznością przeprowadzenia generalnego remontu działki lub wydania dużej ilości pieniędzy. Poznaj trzy sposoby na skuteczne i tanie usunięcie pnia drzewa z ogrodu.

Usuwanie pnia drzewa z wykorzystaniem nawozów

Jednym z podstawowych sposobów na usunięcie pnia drzewa z ogrodu jest wykorzystanie nawozu azotowego. W tym celu musimy go trochę odkopać i przyciąć około 3-5 cm poniżej powierzchni ziemi. Następnie w pniu trzeba wykonać kilka nacięć. Można to zrobić za pomocą wiertarki (zrobić dziury) lub siekierki (ponacinać). W te miejsca wsypujemy nawóz, może to być jeden z naturalnych (gnojówka z pokrzyw, guano czy obornik), bądź sztucznych (mocznik, saletra amonowa, saletrzak). Pień posypany nawozem przykrywamy dokładnie ziemią i czekamy na zasiedlenie przez grzyby i inne organizmy rozkładające drewno. Ten proces powinien całkowicie zakończyć się po 2-3 latach.

Sprawdź również: Sadzisz cukinię? Włóż to do dołka w ziemi, a zbiory cię zaskoczą

Najszybszy sposób na usunięcie pnia drzewa

Dużo szybciej możemy usunąć pień drzewa, korzystając z grzybni. Wystarczy kupić żywą grzybnię (np. Żylica olbrzymia), wymieszać z wodą i posmarować nim pień, a następnie nakładamy na niego kilkucentymetrową warstwę liści, ściółki leśnej i ziemi, by uniknąć utraty wilgoci. Możemy to zrobić także za pomocą folii perforowanej. Teraz wystarczy nam poczekać na efekty, czyli rozkład pnia. Cały proces powinien być szybszy, niż w przypadku nawozu azotowego, a usunięcie pnia drzewa może się udać już po sześciu miesiącach.

Sprawdź również: Ta przyprawa odstrasza mszyce. Wystarczy odrobina, by wyniosły się z ogrodu

Możesz również wykorzystać specjalny preparat

Do usuwania pnia drzewa można także wykorzystać specjalne preparaty dostępne na rynku. Możemy wybierać z tych bardziej naturalnych (np. na bazie grzybów), jak i tych sztucznych. Wystarczy po zakupie stosować się do instrukcji umieszczonej na opakowaniu. W większości przypadków wykorzystanie takich preparatów przyniesie oczekiwany skutek w czasie podobnym do wykorzystania grzybni, jednak będzie to bardziej kosztowny proces od wykorzystania np. saletry amonowej, której kilogram możemy kupić już za kilka złotych.

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka