Reklama
Reklama

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

Żółknięcie liści ogórków martwi każdego ogrodnika, ponieważ przyczyn tego zjawiska może być wiele. To jasny sygnał, że z ogórkami dzieje się źle i zarazem ostatni moment, aby coś z tym zrobić. Wobec tego warto poznać możliwe przyczyny żółknięcia liści ogórków, a także sposoby, jak można temu zaradzić. Podpowiadamy, jak wyeliminować ten problem według porad ogrodnika.

Uprawa ogórków cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli działek i ogródków. Nic w tym dziwnego, ponieważ może sprawiać wiele radości i satysfakcji. Niestety czasem mogą pojawić się po drodze pewne problemy, między innymi w postaci żółknięcia liści ogórków. Wtedy jedno jest pewne — należy działać natychmiast. 

Co oznacza żółknięcie liści ogórków?  

Dlaczego liście ogórków żółkną? Niestety wiele osób zadaje sobie to pytanie, kiedy na swoich uprawach dostrzegają nie zielone a żółte liście. Warto poznać możliwe powody tego zjawiska oraz przejść do szybkiego działania, które jest tutaj kluczowe.  

Odpowiedź na postawione przed chwilą pytanie jest stosunkowo prosta. Tak jak w przypadku innych roślin, szalenie ważne są warunki uprawy, a więc odpowiednia wilgotność, ilość światła czy prawidłowa ilość dostarczanych składników odżywczych.  

Tak więc przyczyny żółtych liści na ogórkach często należy upatrywać w nadmiernym podlewaniu, złym pH gleby, niedoboru któregoś ze składników odżywczych bądź w problemach ze światłem słonecznym.  

Warto wiedzieć, że za taki stan rzeczy mogą odpowiadać również szkodniki, wśród których najczęściej wymienia się mszyce, chrząszcze ogórkowe czy ślimaki. Uprawę ogórków może zaatakować również choroba, której rezultatem będą zżółkłe liście. Kiedy te się pojawią, warto więc dokładnie obejrzeć swoją uprawę, aby znaleźć możliwą przyczynę i przejść do działania.  

Przeczytaj również: Uprawiasz cukinię w ogrodzie? Ten sposób sprawi, że twoje plony będą wyjątkowo duże i smaczne

Co robić, gdy liście ogórków żółkną? Sposoby prosto od ogrodnika

Na szczęście doświadczeni ogrodnicy znają sposoby na zżółknięte liście ogórków. Dzięki nim można w łatwy sposób uporać się z tym problemem. Ważne jest, aby zareagować od razu i jak najszybciej przejść do działania. Zwłaszcza że jest ono niezwykle proste.  

Przede wszystkim należy zaprzestać nadmiernego podlewania. To właśnie w zbyt dużej ilości dostarczanej wody upatruje się najczęstszą przyczynę żółknięcia liści. Wobec tego warto zwrócić szczególną uwagę na podlewanie ogórków. Najlepiej robić to rano, unikając przy tym moczenia liści. Monitorowanie ilości wody podawanej ogórkom może być kluczem sukcesu zażegnania problemu żółtych liści.  

Odpowiednia ilość dostarczanych składników odżywczych to kolejna istotna kwestia. Potas i azot to składniki, które sprzyjają zdrowemu wzrostowi. Wobec tego, nawożenie ogórków to sprawa, której nie można pomijać, a wręcz należy pilnować, aby odbywało się regularnie. W tym celu można sięgnąć między innymi po domowe odżywki do ogórków.  

To, o co należy również zadbać, aby wyeliminować problem zżółkłych liści, to odpowiednia ilość światła słonecznego. Ogórki powinny otrzymywać dziennie sześć godzin światła. Zapewnia im to zdrowy wzrost oraz brak przebarwień. Zbyt mała ilość Słońca może doprowadzić do żółknięcia liści, lepiej więc temu zapobiec. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość ostrego światła również może doprowadzić do zżółknięcia i poparzeń liści.  

Może cię zainteresować: Najlepsze ogórki kiszone z przepisu siostry Anastazji. Zawsze się udają

Zobacz też:

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

Żółknące liście ogórków to poważny problem. Sprawdź, jak mu zaradzić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | uprawa roślin | pielęgnacja roślin