Reklama
Reklama

Uprawiasz cukinię w ogrodzie? Ten sposób sprawi, że twoje plony będą wyjątkowo duże i smaczne

Wielu ogrodników uprawia w przydomowych ogródkach popularne warzywo, jakim jest cukinia, bogata w cenne minerały i witaminy. Co zrobić, żeby jej plony były duże i smaczne? Wystarczy zastosować pewien, prosty trik.

Cukinia to warzywo należące do rodziny dyniowatych. W swoim składzie zawiera m.in. witaminę C, B1, K, PP oraz beta-karoten. Poza tym ma także minerały tj. magnez, żelazo czy potas. 

Uprawiając ją w przydomowym ogródku, należy zastosować kilka zasad pielęgnacyjnych. Jeśli nie będziemy się ich trzymać, to roślina wyda małe i niesmaczne plony. W tym przypadku znaczenie ma także ściółkowanie

Jak uprawiać cukinię? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Cukinię wysiewamy do gruntu dopiero po 15 maja, gdy nie ma ryzyka wystąpienia przymrozków. Pamiętajmy, że ta roślina nie jest odporna na mróz. 

Przy sadzeniu cukinii najlepiej zastosować siew gniazdowy. Oznacza to, że roślinę siejemy w rzędzie, w odstępach 60-80 cm, a do każdego gniazda wkładamy po 3 lub 4 nasiona. Dodatkowo zachowujemy 4 cm głębokości. 

Warzywa rosną na słonecznym stanowisku, osłoniętym od wiatru. Odczyn gleby powinien wynosić między 6, a 7 pH. Warto zastosować obornik lub kompostownik. Możemy też użyć gnojówki z pokrzyw, jednak nie podczas intensywnego wzrostu rośliny. 

Cukinię zbieramy między drugą połową czerwca, a pierwszą połową października. Robimy to regularnie, co kilka dni. W przeciwnym wypadku roślina przestanie kwitnąć. 

Prosty trik na duże i smaczne plony cukinii

Ważą zasadą pielęgnacyjną, dzięki której cukinia wyda bogate plony, jest regularne podlewanie. Nawadniamy ją raz w tygodniu, natomiast w trakcie gorącego i suchego lata robimy to nawet co 2-3 dni. Nanosimy najmniej 5 cm wody. Roślina musi mieć wilgotną glebę na głębokość 10 cm, dlatego nie należy podlewać jej płytko. 

Sprawdzonym trikiem na duże i smaczne plony cukinii jest stosowanie ściółkowania w uprawie. W tym celu wykładamy ziemię czarną folią, dzięki czemu woda zostanie zatrzymana. Poziom nawilżenia podłoża, w którym rośnie roślina, zostanie zatem niezmienne zachowany. 

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | pielęgnacja roślin