Reklama
Reklama

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Lilie cieszą się dużą popularnością i uprawiane są w wielu ogrodach. Zachwycają one swoim majestatycznym wyglądem. Jednak pielęgnacja ich wymaga nieco naszego wysiłku. W dodatku jeśli chcemy, by lilie długo i obficie kwitły, musimy przygotować własną odżywkę do podlewania ich. Sprawdź, jak ją zrobić.

Lilie potrzebują naszej opieki, jeżeli chcemy, by pięknie się prezentowały. Używając naturalnej odżywki do nawożenia lilii, możemy sprawić, że będą okazale rozkwitały od czerwca aż do końca sierpnia. Co więcej, przygotowanie tego domowego nawozu do podlewania kwiatów nie jest trudne. Wyjaśniamy, jak go zrobić.

Jak dbać o lilie, aby pięknie kwitły?

Pielęgnację lilii powinniśmy rozpocząć od znalezienia jej odpowiedniego miejsca. Rośliny te potrzebują słonecznego stanowiska, w którym promienie będą docierały do nich przez 6-8 godzin dziennie. W półcieniu lilie również sobie poradzą, ale będą kwitły mniej obficie.

Oprócz tego miejsce dla lilii powinno być osłonięte od wiatru, który mógłby połamać wysokie pędy roślin. Nie bez znaczenia jest także gleba, w której sadzimy kwiaty, więc powinna być ona przepuszczalna. Warto również dodać do ziemi piasek lub kompost, aby poprawić drenaż ziemi. Zadbajmy także o to, by podłoże było bogate w składniki odżywcze, a pH gleby wynosiło od 6,0 do 7,0.

Oczywiście podstawą zdrowego rozwoju lilii jest także odpowiednie podlewanie ich. Najlepiej czują się one w umiarkowanej wilgotności gleby. Nie powinna być ona jednak przemoczona, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia cebulek.

Czytaj również: Ta roślina pomaga zwalczyć kaszel i odstrasza kleszcze oraz szkodniki. Jak ją uprawiać w swoim ogrodzie?

Kolejną istotną kwestią jest nawożenie lilii. Należy je wykonywać na początku sezonu wegetacyjnego i w trakcie kwitnienia. Unikajmy jednak nadmiaru azotu, ponieważ mógłby on skłonić roślinę o produkcji liści, kosztem kwiatów.

Podczas pielęgnacji lilii zadbajmy także o usuwanie chwastów. Jest to istotne, ponieważ potrafią one konkurować z kwiatami o wodę i składniki odżywcze. Warto wykonywać mulczowanie gleby wokół roślin, co pozwoli ograniczyć wzrost chwastów i pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność gleby.

Po przekwitnięciu lilii usuwajmy tylko zwiędłe kwiatostany, pozostawiając łodygi i liście do naturalnego żółknięcia. Dzięki temu cebulki będą mogły zgromadzić energię, niezbędną do przetrwania zimy.

Czym podlewać lilię, aby obsypała się kwiatami? Ta naturalna odżywka jest niezawodna

Do nawożenia możemy użyć samodzielnie przygotowanej, naturalnej odżywki do lilii. Zrobienie jej nie jest trudne, a dzięki regularnemu stosowaniu, nasze lilie będą bujnie kwitły przez długi czas.

Wystarczy, że zbierzemy 1 kg świeżych pokrzyw. Następnie umieszczamy je w dużym pojemniku i zalewamy 10 litrami wody. Ustawiamy mieszankę w ciepłym i zacienionym miejscu, pozostawiając ją tam na 1-2 tygodnie.

Po zakończeniu fermentacji naturalną odżywkę do lilii przecedzamy i rozcieńczamy w stosunku 1:10, zanim jej użyjemy. Nawożenie gnojówką z pokrzyw możemy wykonywać co 2-3 tygodnie w okresie wegetacyjnym.


Zobacz też:

Wykonaj ten zabieg, gdy róże przekwitną. Obsypią się nowymi kwiatami

Nigdy nie sadź ich obok bazylii. Te zioła się nie lubią

Wystarczą 2 złote, by uratować róże przed zarazą. Nie zwlekaj z tym zabiegiem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | nawożenie