Reklama
Reklama

Ta egzotyczna roślina potrafi przeżyć nawet kilka tysięcy lat. Sprawdź, jak uprawiać ją w domu

Jedna z egzotycznych roślin potrafi przetrwać w dobrych warunkach nawet kilka tysięcy lat. Co więcej, możemy uprawiać ją w swoim domu, w którym z sukcesem zastąpi tradycyjną palmę. Mowa o sagowcu odwiniętym, który jest ciekawym i dekoracyjnym gatunkiem, przyciągającym spojrzenia. Sprawdź, jak dbać o tę roślinę.

Sagowiec odwinięty wyróżnia się nie tylko swoim nietypowym wyglądem, ale także prehistorycznym pochodzeniem. W naszych warunkach możliwa jest jedynie uprawa tego gatunku w domu. Oczywiście latem możemy wystawiać doniczki z rośliną na balkon czy taras, ale chłodniejsze miesiące sagowiec powinien spędzić w ciepłym pomieszczeniu. Podpowiadamy, jak powinno się pielęgnować tę roślinę.

Sagowiec odwinięty - co warto o nim wiedzieć?

Sagowiec odwinięty nazywany jest również cykasem. Jest to gatunek, który w naturze występuje w południowym regionie Japonii. Co ciekawe, jest to jedna z najstarszych roślin, która wraz z innymi gatunkami z rodziny sagowców porastała ziemię już w erze mezozoicznej.

Charakterystyczną cechą sagowca jest to, że rośnie on powoli i jest długowieczny. W ciągu roku roślina wytwarza maksymalnie dwa duże liście. W sprzyjających warunkach sagowiec odwinięty może przeżyć nawet kilka tysięcy lat. Roślina w przeciągu pierwszych 50 lat życia dorasta do 7 metrów wysokości.

Cykas ciekawie się prezentuje dzięki długim, sztywnym i pierzastym liściom. To właśnie za ich sprawą oraz grubego pnia, często sagowiec mylony jest z palmą. Warto również wiedzieć, że na podstawie grubości i długości pnia rośliny, możemy określić jej wiek.

Jak pielęgnować sagowca? O tym musisz pamiętać

Pielęgnacja sagowca nie jest skomplikowana. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że jest to roślina, która najlepiej czuje się w miejscach słonecznych i ciepłych, ale osłoniętych od bezpośrednich promieni słońca. Potrafi świetnie radzić sobie podczas upałów, o ile nie będzie narażona na mocne światło zewnętrzne.

Sagowiec odwinięty, zimą najlepiej czuje się w pomieszczeniach, w których panuje temperatura pokojowa, ale przetrwa również w warunkach 15-17 stopni Celsjusza. Natomiast jeśli chodzi o podłoże dla sagowca, to zaleca się ziemię żyzną i przepuszczalną. Dodatkowo na dnie doniczek powinien pojawić się drenaż, a gleba musi być wymieszana z gruboziarnistym piaskiem.

Podlewając sagowca, warto pamiętać, że jest to gatunek, który lepiej poradzi sobie z suszą niż przelaniem, ponieważ ma naturalne zdolności do magazynowania wody. Wobec tego roślina powinna być podlewana regularnie, ale dość oszczędnie.

Natomiast nawożenie sagowca, odbywa się w okresie wegetacji, który przypada wiosną oraz latem. Roślinę zasilamy raz w miesiącu, stosując naturalne preparaty. Dodatkowo co jakiś czas możemy spryskać woskowane liście rośliny lub przetrzeć je wilgotną ściereczką. Jeżeli zajdzie taka potrzeba należy przyciąć chore i zaschnięte liście sagowca.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | uprawa roślin