Reklama
Reklama

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Petunie to jedne z najchętniej wybieranych roślin na balkon. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to będą cieszyć oczy aż do pierwszych przymrozków. Latem warto wspomóc ich kwitnienie domową odżywką, dzięki której obsypią się kolorowymi, pachnącymi kwiatami. Sprawdź przepis na naturalny nawóz.

Petunie warto postawić na balkonie południowym, południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. Musimy zapewnić im słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru i deszczu. Zalecamy też sadzenie ich w donicach, które łatwo przenieść w trakcie burzy lub intensywnych opadów. Przedstawiamy najczęstsze błędy w uprawie tych kwiatów oraz przepis na nawóz, który poprawi ich kondycję i pobudzi do kwitnienia

Twoje petunie marnieje? Nie popełniaj tych błędów

Petunie marnieją przez błędy popełniane podczas ich uprawy. Jeśli postawimy je w chłodnym i zacienionym stanowisku, to będą bardziej narażone na atak mszyc i rozwój chorób grzybowych. Pamiętajmy, aby zapewnić im odpowiednią ilość słońca. 

Choroby grzybowe mogą pojawić się również wtedy, gdy w trakcie podlewania zalewamy wodą liście i kwiaty roślin. Podlewajmy zatem tylko podłoże i nie zraszajmy okazów. 

Petunie mogą marnieć, jeśli ich sadzonki umieścimy w donicy zbyt głęboko albo za płytko. W pierwszej sytuacji korzenie rośliny mogą gnić, a w drugiej będą miały za sucho. Co więcej, te kwiaty lubią świeżą, a nie stojącą wodę, dlatego w ciepłe dni dostarczajmy ją codziennie. 

Doniczka powinna mieć otwory do odprowadzania wody. Na jej dno polecamy wsypać keramzyt ogrodowy, perlit albo czyste kamyki. 

Gdy wierzchołki i pędy petunii zaczynają żółknąć, to znak, że roślinie brakuje żelaza. Wtedy należy zasilać ją nawozem z dużą ilością tego pierwiastka. Ogólnie musimy nawozić te kwiaty w trakcie okresu wegetacji. Dzięki temu będą kwitły nawet do października. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowy nawóz do pelargonii z płatków owsianych. Pobudzi je do kwitnienia

Nawóz do petunii na obfite kwitnienie. Nie wyrzucaj skórek po bananach

Gdy widzisz, że twoje petunie marnieją, to koniecznie zastosuj wodę bananową. W swoim składzie ma dużą ilość potasu wpływającego na rozwój silnych korzeni i obfite kwitnienie. Oprócz tego zawiera także inne pierwiastki tj. żelazo, azot, fosfor, magnez, miedź, mangan oraz cynk. Jak zrobić naturalny nawóz?

Wodę bananową robimy z 2 świeżych skórek po bananach. Odpad kroimy na małe kawałki, wkładamy go do słoika i zalewamy 1 l ciepłej wody. Całość odstawiamy na 2 dni. Po tym czasie zlewamy powstały płyn, przecedzając owocowe resztki. 

Tak przygotowany nawóz rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1 i w takiej postaci podlewamy nim petunie. Wodą bananową możemy też zasilać surfinie i supertunie. Sprawdzi się także na mszyce występujące na innych roślinach balkonowych. Wystarczy wykonać oprysk. 

Zobacz też:

Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie