Reklama
Reklama

Surfinia na balkonie zwiędła? To nie koniec świata, tym sposobem ją uratujesz

Kwiaty na balkonach wyglądają pięknie dopóki nie zwiędną. Niestety, nawet tak przystosowane do polskiego klimatu rośliny ozdobne jak surfinie źle znoszą suszę. A to tylko jeden z powodów, który może powodować ich marnienie. Choć na ten widok możesz się zmartwić, uspokajamy – są sposoby, i to całkiem skuteczne, na odratowanie zwiędłych surfinii. Oto, co należy w takiej sytuacji zrobić.

Surfinia więdnie - co świadczy o pogorszeniu jej kondycji?

Intensywny kolor i obietnica obfitego kwitnienia surfinii przyciąga uwagę wielu miłośników ogrodnictwa. Jednakże nawet najbardziej doświadczeni spośród nich mogą napotkać problemy z utrzymaniem roślin w doskonałej kondycji. Pierwszymi sygnałami, które świadczą o tym, że z kwiatem dzieje się coś niedobrego, są oklapnięte liście i łodygi, które tracą jędrność i sztywność. Roślina przestaje pączkować, a kwiaty, które wypuściła tracą płatki, brązowieją, usychają.

Co zatem zrobić, gdy twoja ukochana surfinia zaczyna więdnąć? Nawet nie myśl o tym, żeby ją wyrzucić! Z naszymi wskazówkami uratujesz kwiaty i aż do jesieni będziesz cieszyć się jego widokiem.

Dlaczego surfinia więdnie?

Zacznij od ustalenia, dlaczego surfinia więdnie i marnieje. Zwiędnięcie może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nadmiar lub niedobór wody, brak odpowiedniego oświetlenia, atak szkodników lub chorób roślin. Czasem winowajcą jest sam ogrodnik, który dobiera dla rośliny zły nawóz lub aplikuje go w zbyt dużych ilościach.

Jak prawidłowo pielęgnować surfinię?

Aby uniknąć powyższych błędów, warto poznać lepiej zasady uprawy surfinii. W myśl powiedzenia, że "lepiej zapobiegać niż leczyć", mogą one okazać się wystarczające, aby zapewnić kwiatom stabilny, zdrowy wzrost i piękny wygląd. W tym celu zadbaj o:

  • stanowisko dla surfinii — nasłonecznione, ale osłonięte przed wiatrem,
  • próchnicze podłoże z lekko kwaśnym odczynem (5,5 - 6,5 pH),
  • stałe utrzymywanie wilgotności podłoża,
  • dawkowanie nawozów mineralnych zgodnie z zaleceniami producenta.

Kiedy wiesz, że twoja surfinia ma zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu, a mimo to więdnie, przyczyn może być kilka.

Problemy z nawodnieniem - zbyt mało wody lub przelanie surfinii

Jednym z najczęstszych powodów zwiędnięcia surfinii jest niedostateczne nawodnienie. W drugą stronę przelanie też jest problematyczne. Te rośliny uwielbiają wilgotną glebę, dlatego regularne podlewanie to podstawa. Sprawdź, czy gleba jest sucha przed podlaniem surfinii. Jeśli tak, podlej roślinę obficie, ale upewnij się, że nadmiar wody może swobodnie odpłynąć z doniczki, aby nie powodował gnicia korzeni.

Odpowiednie oświetlenie - czy surfinia ma dostęp do słońca?

Surfinie potrzebują sporo światła słonecznego, aby obficie kwitnąć. Jeśli Twoja roślina jest umieszczona w miejscu o niewystarczającym oświetleniu, może to prowadzić do osłabienia wzrostu i zwiędnięcia kwiatów. W przypadku braku naturalnego światła, rozważ zastosowanie sztucznego oświetlenia roślin.

Regularne przycinanie pędów - pomoc dla więdnącej surfinii

Regularne przycinanie surfinii pomoże w utrzymaniu zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. Jeśli widzisz, że surfinia więdnie, usuń uschnięte kwiatostany i gałęzie, aby zachęcić ją do produkcji nowych pąków kwiatowych. Pamiętaj jednak, aby nie przycinać zbyt agresywnie, ponieważ może to spowodować stres i osłabić roślinę.

Chroń surfinię przed chorobami i szkodnikami

Ataki szkodników, takich jak mszyce, przędziorki czy pająki, mogą osłabić surfinię i prowadzić do więdnięcia liści i kwiatów. Kontroluj stan rośliny na bieżąco i reaguj na symptomy świadczące o tym, że została ona zaatakowana przez chorobę lub insekty. W takiej sytuacji zastosuj od razu środek owadobójczy, usuń uszkodzone części i zatrzymaj postępowanie zmian grzybowych.

Nawożenie - ważne dla surfinii, ale z umiarem

Regularne nawożenie to jedna z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych wykonywanych przez ogrodników. Nawożenie surfinii wymaga jednak umiaru i odpowiednio dobranych nawozów (np. mineralnego lub własnej produkcji). Świetnie sprawdzi się przy tym kompost z banana, wody i fusów po kawie. Całość zblenduj i połącz w jedną zwartą masę, a następnie przełóż do butelki. Odżywkę wystarczy stosować raz w miesiącu, wiec wystarczy ci na cały sezon.

Przesadzanie, gdy surfinia zanadto się rozrośnie

Jeśli surfinia rośnie w zbyt ciasnym pojemniku, może to ograniczać rozwój korzeni i prowadzić do zwiędnięcia rośliny. Przesadź surfinię do większej doniczki, zapewniając odpowiednią przepuszczalność gleby i drenaż. Wybierz mieszankę ziemi do kwitnących roślin doniczkowych, która zapewni jej odpowiednią ilość składników odżywczych.

Zobacz też:

Susza zniszczyła twój trawnik? To nie koniec świata, jeszcze możesz go uratować

Zblenduj, zmieszaj z wodą i wlej do doniczek. Rośliny ci podziękują

Wystarczy łyżka, by zamiokulkas obsypał się nowymi liśćmi

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ogród | kwiaty | pielęgnacja roślin