Reklama
Reklama

Surfinie zmarniały? Nie potrzebujesz odżywki, wystarczy ten jeden zabieg

Surfinie to jedne z najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych. Poradzą sobie nawet w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Pięknie ozdabiają balkony i ogrody. Problem pojawia się, kiedy kwiaty przekwitają, roślina marnieje, a odżywki przestają działać. Czy wiesz, co powinieneś wtedy zrobić?

Surfinie dobrze sobie radzą nawet w trudnych warunkach. To doskonałe kwiaty dla początkujących ogrodników. O czym należy pamiętać w ich pielęgnacji?

Czego potrzebują sufrinie?

Surfinie najlepiej radzą sobie na słonecznych, osłoniętych od wiatru i deszczu stanowiskach. To warunki,  których najlepiej kwitną. Preferują żyzną i przepuszczalną glebę. W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w specjalne podłoże dla surfinii.

Latem warto szczególnie zadbać o regularne i obfite podlewanie roślin. W gorące dni należy nawadniać je nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Obfite kwitnienie pomogą nam uzyskać również nawozy. Surfinie można odżywiać, zarówno sklepowymi preparatami do roślin balkonowych, jak i domowymi specyfikami. Doskonale sprawdzą się naturalne odżywki z dodatkiem fusów po kawie, skórek od banana lub liści laurowych.

Co zrobić z kwiatami po przekwitnięciu?

Surfinie mogą cieszyć nas swoimi kwiatami od wiosny aż do początku jesieni. Wystarczy zadbać o pobudzenie rośliny do dalszego kwitnięcia i wypuszczania nowych pąków. Zwykłe nawozy i podlewanie nie wystarczą. Roślina szczególnie marnieje, kiedy w miejscu kwiatów zawiązują się nasiona.

Jedynym sposobem, który pozwoli na uchronienie przed tym rośliny, jest mechaniczne usuwanie przekwitniętych kwiatów. Oznacza to, że należy regularnie oglądać roślinę i obrywać przekwitnięte kwiaty. Można to robić za pomocą sekatora lub rąk. Należy pamiętać, że nie wystarczy oberwać jedynie zmarniałych płatków.

Powinno usuwać się kwiaty poniżej pąka, wraz z kawałkiem łodygi. To sygnał dla rośliny, że może wypuścić nowe pąki w miejscu oderwanych pędów. Dzięki temu rośliny będą piękną ozdobą naszego ogrodu lub balkonu przez cały sezon.

 

Zobacz też:

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

Piwonie ugną się od kwiatów. Wypróbuj metodę mojej babci

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe