Reklama
Reklama

Surfinie zmarniały? Nie potrzebujesz odżywki, wystarczy ten jeden zabieg

Surfinie to jedne z najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych. Poradzą sobie nawet w miejscach o dużym nasłonecznieniu. Pięknie ozdabiają balkony i ogrody. Problem pojawia się, kiedy kwiaty przekwitają, roślina marnieje, a odżywki przestają działać. Czy wiesz, co powinieneś wtedy zrobić?

Surfinie dobrze sobie radzą nawet w trudnych warunkach. To doskonałe kwiaty dla początkujących ogrodników. O czym należy pamiętać w ich pielęgnacji?

Czego potrzebują sufrinie?

Surfinie najlepiej radzą sobie na słonecznych, osłoniętych od wiatru i deszczu stanowiskach. To warunki,  których najlepiej kwitną. Preferują żyzną i przepuszczalną glebę. W sklepach ogrodniczych można zaopatrzyć się w specjalne podłoże dla surfinii.

Latem warto szczególnie zadbać o regularne i obfite podlewanie roślin. W gorące dni należy nawadniać je nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Obfite kwitnienie pomogą nam uzyskać również nawozy. Surfinie można odżywiać, zarówno sklepowymi preparatami do roślin balkonowych, jak i domowymi specyfikami. Doskonale sprawdzą się naturalne odżywki z dodatkiem fusów po kawie, skórek od banana lub liści laurowych.

Co zrobić z kwiatami po przekwitnięciu?

Surfinie mogą cieszyć nas swoimi kwiatami od wiosny aż do początku jesieni. Wystarczy zadbać o pobudzenie rośliny do dalszego kwitnięcia i wypuszczania nowych pąków. Zwykłe nawozy i podlewanie nie wystarczą. Roślina szczególnie marnieje, kiedy w miejscu kwiatów zawiązują się nasiona.

Jedynym sposobem, który pozwoli na uchronienie przed tym rośliny, jest mechaniczne usuwanie przekwitniętych kwiatów. Oznacza to, że należy regularnie oglądać roślinę i obrywać przekwitnięte kwiaty. Można to robić za pomocą sekatora lub rąk. Należy pamiętać, że nie wystarczy oberwać jedynie zmarniałych płatków.

Powinno usuwać się kwiaty poniżej pąka, wraz z kawałkiem łodygi. To sygnał dla rośliny, że może wypuścić nowe pąki w miejscu oderwanych pędów. Dzięki temu rośliny będą piękną ozdobą naszego ogrodu lub balkonu przez cały sezon.

 

Zobacz też:

Liście zamiokulkasa żółkną? Kwiaciarka podpowiada, jak go uratować

Zamiast wyrzucać czerstwy chleb, wynieś go do ogrodu. Ilość plonów cię zaskoczy

Widzisz takie pędy na krzakach ogórków? Zanim je usuniesz, przeczytaj

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe