Reklama
Reklama

Masz mały balkon? Te kwiaty do wiszących donic sprawdzą się na każdej powierzchni

Rośliny w wiszących pojemnikach idealnie nadają się do niewielkiej przestrzeni. Nie zajmują bowiem miejsca na podłodze, a jednocześnie dekorują otoczenie. Polecane są zatem właścicielom małych balkonów czy tarasów. Jakie gatunki są szczególnie warte uwagi i dlaczego? Podpowiadamy.

Gdy robi się ciepło, zależy nam nie tylko, by pięknie wyglądały ogród czy działka, ale też taras czy balkon. Jeśli ktoś nie ma ogrodu, tym bardziej pragnie dbać o piękno swojego balkonu i udekorowanie go zielenią. W takich przypadkach niewątpliwie najlepiej sprawdzą się rośliny o długich pędach, które można uprawiać w wiszących pojemnikach.

Gdy pokryją się kwiatami, stworzą urokliwy, barwny zakątek, który będzie zachwycał sąsiadów i w którym domownicy będą miło spędzać czas. Jakie rośliny wybrać do wiszących donic? Podpowiadamy, co sprawdzi się tak na małym, jak i na sporym balkonie.

Jakie kwiaty do wiszących donic wybrać?

W podwieszanych donicach można uprawiać wiele ciekawych roślin. Najlepiej zdecydować się na takie, które będą kwitły przez cały sezon. Jeśli zaś wiemy, że różne gatunki mają podobne wymagania, możemy z nich utworzyć interesujące kompozycje we wspólnej donicy.

Wśród najpopularniejszych kwiatów do wiszących donic warto wymienić begonie. Wyróżniają się nie tylko wspaniałymi kwiatami w różnych kolorach, ale też ozdobnymi liśćmi. Urokliwie, a dość łatwe w uprawie są także pelargonie bluszczolistne. Kwitną od maja do pierwszych przymrozków, jednak nie mogą zimować na balkonie. Można je wystawić na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, ponieważ są wrażliwe na niskie temperatury.

Niezwykle widowiskowo w podobnych, podwieszanych donicach będą też wyglądać fuksje. Wyróżniają się charakterystycznymi kwiatostanami, przypominającymi tańczące baletnice. Mają mocne kolory, rozkwitają latem i kwitną przez wiele miesięcy. Najlepiej rosną w półcieniu i cieniu. Surfinie to kolejne kwiaty, z których można utworzyć barwne kaskady na balkonie. Trzeba tylko pamiętać, by często je podlewać, gdyż potrzebują sporej ilości wody i stale wilgotnego podłoża.

Jakie jeszcze rośliny można wybrać na balkon lub taras? Sprawdzi się między innymi: werbena zwisająca, lobelia przylądkowa, nasturcja, diaskia i Tunbergia oskrzydlona. 

Czytaj też: Hortensje co roku słabiej kwitną? Prawdopodobnie popełniasz ten błąd 

Jak dbać o kwiaty w wiszących donicach?

O kwiaty uprawiane w wiszących donicach trzeba odpowiednio dbać. Przede wszystkich trzeba regularnie je podlewać, gdyż mają tendencję do wysychania. Należy je przy tym uprawiać w doniczkach wyposażonych w otwory drenażowe. To ważne, by uniknąć ewentualnego gnicia korzeni roślin, co byłoby możliwe przy obfitym ich podlewaniu.

Co jakiś czas takie rośliny potrzebują też przycięcia długich pędów, aby estetycznie się prezentowały w doniczkach. Przycinanie uzależnione jest jednak od konkretnego gatunku. Wiele roślin tego typu wymaga regularnego usuwania przekwitłych kwiatów. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, pięknie kwitnące rośliny wymagają najczęściej nawozów bogatych w fosfor i potas, które sprzyjają obfitemu kwitnieniu.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

Widzisz mrówki na pąkach piwonii? Szybko sprawdź, co robić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe