Reklama
Reklama

Hortensje coraz marniej kwitną? Ogrodnik podpowiada, co należy zrobić

Hortensje to piękne rośliny, które można znaleźć w wielu ogrodach. Niestety zdarza się, że z roku na rok kwitną one coraz słabiej, a tym samym tracą swój urok. Znajomy ogrodnik zdradził nam, że wystarczy drobny błąd w uprawie, a roślina wytworzy mało kwiatów. Czego lepiej nie robić i z jakiego powodu?

Hortensja drzewiasta, znana też jako hortensja krzewiasta czy hortensja krzaczasta to gatunek roślin z rodziny hortensjowatych. Z uwagi na swoje piękne kwiaty, roślina jest chętnie uprawiana jako ozdoba ogrodu. Tworzy luźne kępy, składające się z wielu oddzielnych pędów.

Żeby jednak cieszyć się jej urokliwym wyglądem, należy odpowiednio o nią dbać. Ogrodnicy podkreślają, że wiele osób popełnia pewien błąd, przez który hortensja słabiej kwitnie. O co dokładnie chodzi?

Hortensja drzewiasta — co warto o niej wiedzieć?

Hortensja drzewiasta to jeden z najpopularniejszych gatunków hortensji — obok hortensji bukietowej i ogrodowej. Hortensja krzewiasta ma największe kwiatostany i wyróżnia się odpornością na niskie temperatury. Cieszy się zatem dużą popularnością i jest chętnie wybierana do ogrodów.

Krzew może dorastać nawet do 2 metrów wysokości, choć zwykle nie jest aż tak duży. Kwitnie od lipca do września i wygląda niezwykle urokliwie. Najczęściej kwiaty tego rodzaju hortensji są białe, różowe lub zielonkawe. Warto przy tym wiedzieć, że roślina kwitnie na pędach tegorocznych. Jest zatem uznawana za dość łatwą w uprawie, ale popełniając popularny błąd, możemy ją osłabić. 

Czytaj też: Tych roślin nie sadź obok tui. Inaczej szybko zmarnieją 

Jak przycinać hortensję drzewiastą? Trzymaj się tych zasad

Hortensja drzewiasta potrzebuje regularnego przycinania. Wiele osób dokonuje jednak zbyt ostrego cięcia, które szkodzi roślinie, zamiast jej pomagać. Najczęściej spotykamy się z opiniami, że powinna zostać przycięta do 20 cm nad ziemią, jednak nie jest to prawda. Tak silne cięcie sprawia, że roślina wkłada ogromny wysiłek w coroczny rozwój. Ma więc mniej siły na wypuszczenie licznych kwiatostanów.

Lepiej w każdym sezonie pozbywać się jedynie suchych i uszkodzonych pędów, a hortensję skracać do wysokości maksymalnie 50 cm nad gruntem. Silniejsze cięcie jest potrzebne, ale nie tak często. Najlepiej robić to co trzy lata. Wówczas na podobny zabieg roślina zareaguje pozytywnie i nie zaszkodzi to jej kwitnieniu. 

Zobacz też:

Zapomnisz o pleśni w łazience. Wystarczy, że umieścisz w niej te rośliny

Koniecznie zrób to, gdy papryka kwitnie. Owoce będą duże i jędrne

Możesz uprawiać arbuzy w ogrodzie. Sprawdź, kiedy najlepiej je posiać

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | kwiaty | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin | krzewy