Reklama
Reklama

Tych roślin nie sadź obok tui. Inaczej szybko zmarnieją

Tuje to popularne rośliny iglaste, najczęściej wybierane na żywopłot. Mogą jednak pojawiać się również w innych miejscach w ogrodzie, tak pojedynczo, jak i w grupach. Jakich roślin nie powinno się obok nich sadzić i dlaczego? Podpowiadamy, które gatunki poradzą sobie w ich sąsiedztwie.

Tuje, znane też jako żywotniki, to rośliny iglaste z rodziny cyprysowatych. Zimozielone krzewy cieszą się dużą popularnością jako rośliny ogrodowe. Mogą również zdobić tarasy i balkony. Sadzi się je samodzielnie lub w grupach. Nadają się między innymi na żywopłot, ale też jako elementy rabatek. Planując jednak podobne nasadzenia, warto wiedzieć, jakie towarzystwo jest dla nich wskazane. Jakich roślin lepiej nie sadzić przy tujach i dlaczego?

Tuje — uprawa w ogrodzie. Czego potrzebują?

Tuje potrzebują odpowiednich warunków uprawy i właściwego sąsiedztwa. Nieodpowiednie towarzystwo może źle wpłynąć na ich rozwój, a także zaszkodzić rosnącej obok roślinie. Żywotniki mają określone wymagania. Powinno się je sadzić w słonecznym lub lekko zacienionym miejscu, które rozsądnie wybierzemy. Nie lubią bowiem przesadzania, więc lepiej nie przenosić ich, gdy już się przyjmą.

Potrzebują żyznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ w pobliżu tuj nie powinny się znaleźć rośliny preferujące glebę zasadową. Będą źle rosnąć w kwaśnym podłożu, a zmiana pH na zasadowe zaszkodzi z kolei tujom. 

Czytaj też: Zasadź w ogrodzie i poczuj się jak w czasie japońskiego święta 

Czego nie sadzić obok żywotników? Tych gatunków unikaj

Wybierając sąsiedztwo dla tui, zwracajmy uwagę nie tylko na wygląd danej rośliny, ale też na jej potrzeby glebowe. Obok tui nie powinny rosnąć rośliny zasadolubne. Mogą oczywiście stanowić dobre towarzystwo dla tych iglaków, ale pod warunkiem, że zostaną posadzone w donicach. Przy tujach nie powinny rosnąć między innymi fiołki alpejskie, bukszpan i pachnąca lawenda. Nieodpowiednim towarzystwem będzie też motyli krzew, juka ogrodowa i cisy.

Warto wiedzieć, że wydzielane przez tuje fitoncydy mogą też zmniejszać plony owoców. Należy zatem zachować odległość około sześciu metrów między tujami a drzewami czy krzewami owocowymi.

Co może rosnąć obok tui? Tym roślinom nie zaszkodzi

Obok tui można posadzić te rośliny, które doskonale rosną w ziemi o kwaśnym odczynie pH. Wybór jest bardzo duży. Obok tych iglaków świetnie się będą prezentować między innymi hortensje, rododendrony, magnolie, róże rabatowe, tulipany, berberysy, jałowce, trawy ozdobne i wiciokrzewy. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie