Reklama
Reklama

Zasadź w ogrodzie i poczuj się jak w czasie japońskiego święta

Kwitnące wiśnie pięknie pachną i spektakularnie wyglądają. W Japonii istnieje nawet tradycja Hanami, polegająca na podziwianiu urody kwiatów wiśni Sakura. Nie trzeba odbywać podróży do Japonii, by zrelaksować się w otoczeniu tych urokliwych drzew. Wiśnie możemy posadzić w swoim ogrodzie, tworząc w nim czarujący zakątek. Jakie odmiany wybrać i jak dbać o rośliny, by obficie kwitły?

Hanami to japońska tradycja podziwiania urody kwiatów, zwłaszcza kwiatów ozdobnych wiśni piłkowanych. Kwitnienie wiśni trwa przez tydzień lub dwa i jest w Japonii nawet relacjonowane przez media. Zwykle podziwianie urody kwiatów odbywa się w marcu lub kwietniu, a sama tradycja ma kilkaset lat. Możemy stworzyć takie zachwycające miejsce w swoim własnym ogrodzie, sadząc w nim odmiany wiśni piłkowanej. Rośliny będą wiosną cieszyć nasze oczy i koić nerwy.

Święto kwitnącej wiśni. Jakie odmiany Sakura wybrać?

Hanami to święto kwitnącej wiśni, będące w Japonii szczególnym czasem. Ludzie spacerują po parkach, organizują pikniki i przechadzki, by wspólnie podziwiać piękno kwitnących drzew. Chodzi o wiśnie Sakura, których urodę docenia się i kontempluje, jednocześnie pamiętając, że drzewa kwitną tylko przez chwilę, więc warto cieszyć się z każdego momentu.

Wiśnia piłkowana to symbol wiosny i odnowy. Jest nazywana również wiśnią japońską. Jej delikatne kwiaty mogą mieć czystą, białą barwę, ale mogą też być lekko lub mocno różowe. Drzewa dorastają do 4-10 metrów wysokości. Obficie kwitną, przez co wyglądają naprawdę widowiskowo. Wśród popularnych odmian warto wymienić odmianę ‘Amanogawa’, ‘Kanzan’, ‘Pink Perfection’, ‘Tai Haku’, ‘Shirotae’ i ‘Royal Burgundy’.

Czytaj też: Podlewaj tym ogórki. Krzaczki będą się uginać od plonów 

Podziwiaj kwitnące wiśnie w swoim ogrodzie. Jak o nie dbać?

W sprzyjających warunkach kwiaty wiśni piłkowanej mogą utrzymywać się dwa tygodnie, a po przekwitnięciu opadają i tworzą dywan z opadłych płatków. Nie trzeba wcale lecieć do Japonii, by podziwiać piękno tych roślin. Urokliwy zakątek wiśniowy możemy stworzyć we własnym ogrodzie.

Najlepiej wybrać dla roślin słoneczne, osłonięte przed wiatrem miejsca, w których będą mogły w pełni rozwinąć swoją koronę. Wiśnie piłkowanej najlepiej rosną w ziemi żyznej, lekko wilgotnej i dobrze przepuszczalnej. W pierwszych latach po posadzeniu trzeba zadbać o regularne podlewanie i wiosenne nawożenie roślin. Dzięki temu będą obficie kwitły.

Młode drzewka mogą też potrzebować okrycia na zimę, o czym nie wolno zapomnieć. Jeśli zastosujemy się do tych porad, wiśniowy zakątek w ogrodzie będzie co roku cieszył oczy swoim pięknem. 

Zobacz też:

W Łańcucie zakwitły wyjątkowe lilie. Zachwycają wyglądem, lecz ich zapachu nie da się znieść

Szukasz roślin, które kwitną aż do jesieni? Te krzewy sprawdzą się idealnie

Podlewaj tym grządki z cebulą. Będą wyjątkowo dorodne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | drzewa | działka