Reklama
Reklama

Podlewaj tym ogórki. Krzaczki będą się uginać od plonów

Uprawa ogórków jest dość powszechna, z uwagi na ich duże walory odżywcze i właściwości zdrowotne. Ogórki znajdują szerokie zastosowanie w kuchni, a przy tym nie należą do roślin szczególnie wymagających. Potrzebują jednak właściwego nawożenia i nawadniania, by wydać obfity plon. Czym najlepiej podlewać ogórki i jak często to robić? Podpowiadamy.

Ogórki to rośliny jednoroczne, należące do rodziny dyniowatych. Samodzielna ich uprawa to doskonały pomysł, ponieważ możemy się wówczas cieszyć zdrowymi, pysznymi plonami. Z uwagi na dość płytki system korzeniowy ogórki potrzebują jednak regularnego nawożenia. Ponieważ w dużej części składają się z wody, ważne jest także ich właściwe podlewanie. Warto wiedzieć, jak często i czym podlewać ogórki, by zebrać obfity plon.

Czym i jak często podlewać ogórki?

Ogórki mają płytki system korzeniowy i w 96% składają się z wody. Ich regularne nawadnianie jest zatem niezmiernie ważne, ponieważ brak wody mógłby odbić się na kondycji roślin i jakości plonów. Częstotliwość podlewania uzależniona jest w dużej mierze od pogody. Jeśli jest deszczowa, podlewanie można ograniczyć. Trzeba jednak pamiętać o nim szczególnie w upalne dni. W czasie suszy warto podlewać ogórki co kilka dni, mniejszą ilością wody.

Ogórki możemy podlewać nie tylko wodą z kranu, ale też deszczówką. Trzeba tylko zwracać uwagę, aby woda miała temperaturę pokojową. Jeśli będzie zbyt zimna, może to negatywnie wpłynąć na rozwój roślin. Do wody możemy również dodać cukier, który pozytywnie wpłynie na kondycję ogórków. 

Czytaj też: Masz to drzewko w ogrodzie? Przycinaj je regularnie, inaczej grozi złamaniem 

Nawóz cukrowy do ogórków — jak go przygotować?

Dzięki zawartości glukozy w cukrze, ogórki wypuszczą nowe pąki kwiatowe, a plony będą obfitsze. Przygotowanie nawozu cukrowego do ogórków nie jest wcale trudne. Wystarczy rozpuścić łyżkę stołową cukru w litrze wody. Gotowy nawóz należy zaś stosować co drugie czy trzecie podlewanie. Efekty na pewno każdego zachwycą. Powinny być widoczne już po pierwszym zastosowaniu — na roślinach pojawi się bowiem więcej kwiatów.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nawożenie | podlewanie | warzywniak