Masz to drzewko w ogrodzie? Przycinaj je regularnie, inaczej grozi złamaniem
Katalpa jest urokliwym drzewem, które może być ozdobą ogrodu, jednak z uwagi na duże rozmiary i szybki wzrost, należy też do roślin bardzo kruchych. Wymaga właściwej pielęgnacji, w tym regularnego cięcia. Jak to zrobić poprawnie? Podpowiadamy.
Katalpa, znana też inaczej jako surmia, to roślina z rodziny bignoniowatych. W Polsce uprawiane są trzy gatunki, jako rośliny ozdobne. To okazałe drzewa, które mogą osiągnąć spore rozmiary. Żeby jednak zdrowo się rozwijały, wymagają właściwej pielęgnacji, a przede wszystkim regularnego przycinania. Co warto wiedzieć na ten temat?
Katalpa zwyczajna to drzewo liściaste, które szybko rośnie i cechuje się dużą urodą. Wytwarza piękną koronę, a w okresie kwitnienia pokrywa się przypominającymi storczyki kwiatami. Mają on bardzo intensywny zapach, odstraszający komary.
Mimo dużej urody katalpa to drzewo bardzo kruche. Rośliny szczepione na pniu są zaś jeszcze bardziej podatne na złamania. Jak to możliwe? Drzewo wytwarza pędy odroślowe, które wyrastają po kilka z jednego miejsca. W tym miejscu gromadzi się między innymi woda, liście i inne zanieczyszczenia, a gdy gniją, przyspiesza to próchnienie drzewa. Pędy odroślowe rosną też szybko i z uwagi na swój ciężar, łatwo mogą się złamać.
Z tego względu katalpa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i właściwego przycinania. Najlepiej rośnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych glebach, o odczynie pH obojętnym lub zasadowym (7,0-8,0). Drzewo warto też sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, minimalizując ryzyko złamania.
Czytaj też: Pielęgnuj lawendę w ten sposób, a będzie kwitła całe lato
Katalpa może wzrastać w sposób naturalny, lecz możemy ją również uprawiać w formie szczepionej na pniu. W wersji naturalnej może być przycinana co dwa lata, jednak należy pamiętać też o cięciu formującym. Katalpę szczepioną na pniu należy zaś przycinać co roku, najlepiej gdy minie ryzyko przymrozków. Wykonujmy ten zabieg w drugie połowie kwietnia lub na początku maja.
Katalpę rosnącą w formie naturalnej przycinamy, nadając jej pożądany kształt. Usuwamy też te gałęzie, które mogłyby przez swój ciężar zdeformować roślinę. Katalpę szczepioną na pniu należy zaś przycinać dość mocno, usuwając zeszłoroczną koronę i wycinając gałęzie, które kierują się ku środkowi korony. Takie przycinanie nazywa się głowieniem.
Zobacz też:
Możesz mieć pelargonie za darmo. Wystarczy miód i cynamon
Nigdy nie rób tego z wrzosami. Przez to marnieją
Takiego żywopłotu jeszcze nie widziałeś. Zamiast tui posadź te warzywa