Reklama
Reklama

Masz to drzewko w ogrodzie? Przycinaj je regularnie, inaczej grozi złamaniem

Katalpa jest urokliwym drzewem, które może być ozdobą ogrodu, jednak z uwagi na duże rozmiary i szybki wzrost, należy też do roślin bardzo kruchych. Wymaga właściwej pielęgnacji, w tym regularnego cięcia. Jak to zrobić poprawnie? Podpowiadamy.

Katalpa, znana też inaczej jako surmia, to roślina z rodziny bignoniowatych. W Polsce uprawiane są trzy gatunki, jako rośliny ozdobne. To okazałe drzewa, które mogą osiągnąć spore rozmiary. Żeby jednak zdrowo się rozwijały, wymagają właściwej pielęgnacji, a przede wszystkim regularnego przycinania. Co warto wiedzieć na ten temat?

Katalpa — charakterystyka i uprawa

Katalpa zwyczajna to drzewo liściaste, które szybko rośnie i cechuje się dużą urodą. Wytwarza piękną koronę, a w okresie kwitnienia pokrywa się przypominającymi storczyki kwiatami. Mają on bardzo intensywny zapach, odstraszający komary.

Mimo dużej urody katalpa to drzewo bardzo kruche. Rośliny szczepione na pniu są zaś jeszcze bardziej podatne na złamania. Jak to możliwe? Drzewo wytwarza pędy odroślowe, które wyrastają po kilka z jednego miejsca. W tym miejscu gromadzi się między innymi woda, liście i inne zanieczyszczenia, a gdy gniją, przyspiesza to próchnienie drzewa. Pędy odroślowe rosną też szybko i z uwagi na swój ciężar, łatwo mogą się złamać.

Z tego względu katalpa wymaga odpowiedniej pielęgnacji i właściwego przycinania. Najlepiej rośnie na żyznych, przepuszczalnych, wilgotnych glebach, o odczynie pH obojętnym lub zasadowym (7,0-8,0). Drzewo warto też sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, minimalizując ryzyko złamania.

Czytaj też: Pielęgnuj lawendę w ten sposób, a będzie kwitła całe lato 

Kiedy i jak przycinać katalpę?

Katalpa może wzrastać w sposób naturalny, lecz możemy ją również uprawiać w formie szczepionej na pniu. W wersji naturalnej może być przycinana co dwa lata, jednak należy pamiętać też o cięciu formującym. Katalpę szczepioną na pniu należy zaś przycinać co roku, najlepiej gdy minie ryzyko przymrozków. Wykonujmy ten zabieg w drugie połowie kwietnia lub na początku maja.

Katalpę rosnącą w formie naturalnej przycinamy, nadając jej pożądany kształt. Usuwamy też te gałęzie, które mogłyby przez swój ciężar zdeformować roślinę. Katalpę szczepioną na pniu należy zaś przycinać dość mocno, usuwając zeszłoroczną koronę i wycinając gałęzie, które kierują się ku środkowi korony. Takie przycinanie nazywa się głowieniem. 


Zobacz też:

Zasadź na parapecie to zioło. Zastąpisz nim niezdrową przyprawę do rosołu

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | przycinanie roślin | pielęgnacja roślin | drzewa